Hamit Aliaj
Hamit Aliaj

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


    (1954-2023)
  • Vendlindja:
  • Kasaj Shqipëri

Biografia

BIOGRAFIA: Hamit Aliaj është një poet dhe autor këngësh i njohur. Poeti Hamit Alia ka lindur në Kasaj të Tropojës, më 1.10.1954. Fëmininë e kaloi në vëndlindjen e tij, në një vend ku bashkëjetonin doke dhe zakone të shumëllojta, ku letërsia gojore dhe tregimi I legjendave të moçme akoma ishte riti i mbrëmjeve të gjata.Ditëve ai rriste shtatin në kodrat dhe livadhet e fshatit, trupin e kridhte në liqenet alpine dhe mrekullohej nga tingujt e fyejve te barinjëve që çdo verë ja mësynin bjeshkëve të Shkelzenit, ndër...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje
Komente 2