Më mbaj mend (për 1 muaj)

Hyrja është kryer me sukses!


CORONAVIRUS NË SHQIPËRI DHE KOSOVË
Heinrich Heine

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  2
(1797-1856)  
  • Emri i Vërtetë:
  • Christian Johann Heinrich Heine
  • Vendlindja:
  • Düsseldorf 
BIOGRAFIA: Heinrich Heine është një shkrimtar i huaj. Christian Johann Heinrich Heine ishte një poet gjerman, gazetar, eseist dhe kritik letrar. Ai është më i njohur jashtë Gjermanisë për poezinë e tij të hershme lirike, e cila ishte e vendosur në muzikë në formën e Lieder (këngë artistike) nga kompozitorë si Robert Schumann dhe Franz Schubert. Ajet dhe proza më vonë e Heine dallohen nga mendja dhe ironia e tyre satirike. Ai konsiderohet pjesë e lëvizjes së Gjermanisë së Re. Pikëpamjet e tij radikal...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtare    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Poezi »

Artistë Të Ngjashëm:

Bertolt Brecht

Johann Wolfgang Von Goethe

Hermann Hesse

Luke Morgan

Erik Stinus

Gérard de Nerval

Rudyard Kipling

Artur Rembo

Oktavio Paz

Alain Borne

Tags: Heinrich Heine, Heinrih Heine


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet