Më mbaj mend (për 1 muaj)

Tema: Poezi Për Gëzim


Falenderimi I Takon Zotit

Me lot po qaj edhe sot
mos me thuani dicka mua
qe smundem dot ta perballoj
ne meshiren e Zotit ne po jetojm
leremni te qet te jetoj
edhe sot per mua
dita ska mbarim
si qdo vit po beje lutje
Zot me jep shpetim
Sa here qe me dhemb zemra
une ty te kujtoj
tek ti lutem qdo here
e falje te kerkoj
ndoshta kam be ndonje gabim
e diqka kam merituar
por sot ne kur pendohemi
jemi ata qe drejt jemi udhezuar
duke u endur rrugeve te qytetit
dikur u ndala te shikoj
a ka ndonje njeri ne bot
qe ty nuk do te te falenderoj
ja vlen te kesh pergjigje
per diqka qe vertet deshiron te dish
ne tani jemi te medhenje
nuk jemi lodra femijsh
kemi zgjedhur rrugen e duhur
e per kete Zoti na udhezoi
faleminderit shume prej teje
qe dikush sot shpetoi
ne kohene me te mir
mos harroni diqka te thuani
gjithmon permendeni Zotin
e kurr nuk do te vuani
per diqka qe keni frik
asnjeher mos u brengoseni
se meshira vjen prej tij
kete fjale mir ta shpalosni
po flas fjale prej zemre
se e vetmuar gjithmon po rri
po shkruj diqka qe sma merr mendja
qe une e quaj poezi
ne te gjith jemi krenar
per qdo gje qe kemi arrit
por ju lutem mos harroni
qe nje dit e gjitha do del ne drit
keshtu qe pendohuni me kohen
se Zoti na fal gabimet
mos e ndjekni rrugen e gabuar
dhe tek ai i marrim udhezimet
duhet te te falenderojm qdo mengjes
qe na fale edhe nje dit plot jet
mos te humbim kohe palidhje
por te bejm diqka te drejt
te kemi meshir per njeri-tjterin
se te gjith te vetem nje dit do te mbesim
asgje sdo te marrim me vete
e shume sfida perball na presim
tu u mundu me u nal tuj shkru
Zoti pom jep inspirim
mu me vazhdu
te gjej fjale e te shprehem
ndoshta do jemi te lumtur
edhe prej njeriut me te dashurkur te zhgenjehem
asnjeher se kam ditur
se qka do te thot jeta
por me kalimin e kohes
po e kuptoj neper fleta...

- Poezi nga Herolinda Laqaj


- U dërgua nga Herolinda1 -


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  7

Komente 1