Më mbaj mend (për 1 muaj)

Hyrja është kryer me sukses!

Hivzi Sulejmani

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.7 / Votuan:  57
(1910-1975)  
  • Vendlindja:
  • Mojstir 
BIOGRAFIA: Hivzi Sulejmani është një shkrimtar i njohur. Hivzi Sulejmani ishte nje nga shkrimtarët e parë të rëndësishëm të Kosovës, që vuri ë bazat e kësaj letërsie në prozë. Lindi dhe e u rrit në Mojstir (Sanxhak), por jetuan e punuan në Kosovë, ku edhe e mbylli jetën, duke e lidhur pazgjidhshmërisht fatin e tij me fatin e saj.Uu shkollua në Beograd, para Luftës së Dytë Botërore (jo për letërsi, për degë të tjetër), por ia kushtoi jetën letërsisë. Punoi dhe kontriboi shumë në fushën e prozës, të pu...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtare    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Poezi »Artistë Të Ngjashëm:

Trifon Xhagjika

Mehmet Bislimi

Nexhat Halimi

Agim Shehu

Musa Vyshka

Halil Xani

Brahim Avdyli

Ndoc Papleka

Isuf Luzaj

Koçi Petriti


Tags: Hivzi Sulejmani

Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet