Më mbaj mend (për 1 muaj)

Hysen Koçia

Hysen Koçia
  • Vendlindja:
  • Shkoder 
  • Mosha:
  • 81 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 1 Korrik 1940
  • Shenja e Horoskopit:
  • ♋ Gaforrja
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  5
Këndon kryesisht: e lehtë klasike

Hysen Koçia është këngëtar i njohur. Hysen Koçia mori kontaktet e para me muzikën (këngën) në kohën që kryente shërbimin ushtarak pranë Ansamblit Artistik të Ushtrisë në vitin 1960, por studimet e mirëfillta i kreu vetëm kur u hap Konservatori Shtetëror i Tiranës (sot Akademia e Arteve), në vitin 1962. H. Koçia është ndër të parët student që vazhdon studimet për kanto në klasën e A. Mula.

Në vitin 1967 një vit pas përfundimit të studimeve emërohet solist pranë TOB, dhe në vitet 1972-1973 specializohet pranë Akademisë “Santa Cecilia”, në Romë Itali në klasën e T. Gobi. Gjatë karrierës artistike deri në vitin 2000 kur doli në pension, H. Koçia realizoi në skenën e TOB me dhjetëra role dhe kryerole të literaturës operistike shqiptare dhe botërore si dhe qindra koncerte vokale, recital me këngë popullore të inkuadruara në turne koncertore të organizuara nga ky institucion, Brenda dhe jashtë Shqipërisë në Itali, Kinë, Bullgari, Rumani, Austri, Kanada, USA, Greqi , Gjermani, Turqi etj. Hysen Koçia ka marrë pjesë aktive në pothuaj të gjitha aktivitetet kryesore, të jetës muzikore shqiptare, në Koncertet e majit, konkurset e këngëtarëve lirikë, festivalet e romancave dhe Festivalet e këngës në RTSH etj. Për aktivitetin e tij është nderuar me shumë çmime lokale dhe kombëtare si dhe me titullin Artist i Merituar.

Disa nga rolet kryesore:
Marin Shpendi- opera “Skënderbeu”, 1968
Mazllemi- opereta “Brigada e Grave”, 1969,
Viktori- operetta “Dhëndri u transferua”, 1974
Doda- opera “Mrika”, 1975
Pali- opera “Zgjimi”, 1976
Loni - opera “Karnavalet”, 1978
Dhimitri- Opera “Lulja e Kujtimit”, 1979
Leka- Opera “Toka Jonë”, 1981
Muji- Opera “Vjosa”, 1980
Eskamilio- Opera “Karmen”, 1984
Galan Lugapasi- Opera “Borana”, 1984
Petriti - Opera “Nëna e Trimave”, 1987
Turidu- Opera “Cavalleria Rusticana”, 1988
Monrico- Opera “Trovatore”, 1991
Alfredo- Opera “La Traviata”. 1994
Canio- Opera “I Pagliacci”, 1989

Në Dhjetor 1966, Hysen Koçia merr pjesë në Festivali I 5-Të Në Rtsh me këngën "Gezo Rini".

Në Dhjetor 1967, Hysen Koçia merr pjesë në Festivali i 6-të në RTSH me këngën "Tingëlloni O Zymarë".

Në Dhjetor 1967, Hysen Koçia merr pjesë në Festivali i 6-të në RTSH me këngën "Minatorit".

Në Dhjetor 1968, Hysen Koçia merr pjesë në Festivali i 7-të në RTSH me këngën "Miqësi E Re".

Në Dhjetor 1969, Hysen Koçia merr pjesë në Festivali i 8-të në RTSH me këngën "Ballade Partizane".

Në Dhjetor 1973, Hysen Koçia merr pjesë në Festivali i 12-të në RTSH me këngën "Partia...".

Në Dhjetor 1973, Hysen Koçia merr pjesë në Festivali i 12-të në RTSH me këngën "Marrshon Shqiperia".

Në Dhjetor 1974, Hysen Koçia merr pjesë në Festivali i 13-të në RTSH me këngën "Qemal Stafa, Yll I Lirise".

Në Dhjetor 1974, Gjoni Athanas merr pjesë në Festivali i 13-të në RTSH me këngën "Partise I Kendojme", në bashkëpunim me Agim Quku, Hysen Koçia, Ramiz Koveçi & Niko Progri.

Në Dhjetor 1982, Hysen Koçia merr pjesë në Festivali i 21-të në RTSH me këngën "Une Biri Yt".

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Punuan Biografinë:  ALDOooo  

Komente

Asnjë Koment


Pjesëmarrja Në Festivale:


Komente 0