Ismail Kadare

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.3 / Votuan:  1107
  • Vendlindja:
  • Gjirokastër 
  • Jeton dhe vepron në :
  • Francë 
  • Mosha:
  • 83 Vjeç
  • Shenja e Horoskopit:
  • Ujori ♒
BIOGRAFIA: Ismail Kadare është një shkrimtar dhe autor këngësh shumë i njohur. Ismail Kadare u lind në Gjirokastër, ku përfundoi edhe arsimin e mesëm; më 1958 mbaroi degën e Gjuhës e të Letërsisë në Universitetin e Tiranës. Më pas shkoi në Moskë me studime për dy vjet në Institutin e Letërsisë Botërore "Maksim Gorki" (1958-1960). Ismail Kadare është një nga shkrimtarët më të mëdhenjë të letërsisë shqipe dhe gjithashtu një nga shkrimtarët më të mëdhenjë të letërsisë botërore bashkëkohore. Me veprën e tij, që ka shënuar një n...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente nga Fansat

5 🔥🔥

Shto profile

zyrtareDuke u ngarkuar... Prisni ju lutem

Shiko më shumë


Artistë Të Ngjashëm:

Petro Nini Luarasi

Asdreni

Lasgush Poradeci

Fatos Arapi

Ndre Mjeda

Bardhyl Londo

Odhise K. Grillo

Dritero Agolli

Pjetër Bogdani

Petro Marko


Tags: Ismail Kadare

Ismail Kadare në Kartolina:

Krijo Një Kartolinë