A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #


Tema: Poezi Për Natyrën

Dimri

Dhe vjeshta i shkoi 'fletët e saj'
i vërtit era, i perpjek
dimri si perandor kinez
ngjyrën e verdhë kudo e ndjek.


Dhe këto re qe tani vijnë
ndryshe nga retë e gjertanishme
të shkretat janë pa vetëtima
porsi djerina te mërzitshme.


Veçse nën to qyteti zien
me drita,zhurma dhe trafik
dhe flokët e tymta të uzinave
mbi supe i bien madhërisht.


Ja horizonti i bardhë i dimrit
përballë peisazhit që leviz
harxhon të fundmen vetëtimë
si reporteri të fundit blic.

- Ismail Kadare


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.2 / Votuan:  627

teksteshqip.com © 2007 - 2018