Ismail Kadare Poezi
Ismail Kadare

Parashutistet E Para

Kater vajza do te zbresin drejt tokes, qe nga katet e qiellit,
Jo te varura ne kenge epike dhe rapsodi te moçme,
Por ne parashuta te bardha.Nuk i harrojme vajzat, qe u hodhen ne humnera,
Ndjekur nga turqit,
Princesha Argjiro, keshtu u vertit nga bedenat
E keshtjelles poshte
Ato te katra – tek borti i avjonit dolen si mbi nje
Beden keshtjelle te re prej duralumini.

- Poezi nga Ismail Kadare{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0