Isuf Luzaj
Isuf Luzaj

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


    (1913-2000)
  • Vendlindja:
  • Kaninë Shqipëri

Biografia

BIOGRAFIA: Isuf Luzaj është një poet i njohur. Isuf Luzaj lindi në një familje fetare, i ati ishte hoxha i fshatit. Isuf Luzaj shkollën fillore e kreu në Vlorë me 1926. Gjimnazin e vijoi në Shkodër, ku e kreu më 1933. Në vitin e dytë fitoi bursë nga gjimnazi për të studjuar jashtë vendit, aplikoi për bursë por iu refuzua. Për të shkuar me studime u detyrua ta shesë pjesën e vet të tokës me ullinj. Me 1933 vajti në Paris. Pasi ishte regjistruar dhe kreu liceun u regjistrua pranë Universitet...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje» Dërgo një poezi »


Komente 0