Më mbaj mend (për 1 muaj)

Hyrja është kryer me sukses!

Jeronim De Rada

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.7 / Votuan:  84
(1814-1903)  
  • Vendlindja:
  • Makia, Kalabri 
BIOGRAFIA: Jeronim De Rada është një shkrimtar shumë i njohur. U lind në Makia të Kalabrisë mësimet e para i kreu në kolegjin e Shën Adrianit të Shën Mitër Koronës. Më 1834 shkoi për të studiuar drejtësi në Napoli, ku mori pjesë gjallërisht në lëvizjen politike dhe kulturore të kohës. Më 1848 nxori të parën gazetë shqiptare "L'Albanese d'Italia", në të cilën shprehu pikëpamjet e tij për ngjarjet e kohës. Pas dështimit të revolucionit më 1848 e mbylli gazetën dhe i zhgënjyer u tërhoq në fshatin e tij të lindj...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtare    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Poezi »

0

Krijo Një Kartolinë

Të Gjitha

STORY


Artistë Të Ngjashëm:

Francesko Petrarka

Vorea Ujko

Faik Konica

Azem Shkreli

Fatos Arapi

Odhise K. Grillo

Bardhyl Londo

Petro Nini Luarasi

Ervin Hatibi

Esad Mekuli

Tags: Jeronim De Rada, Jeronin De Rada


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet