Joe Dassin
Joe Dassin

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

(1938-1980)

  • Ndërroi jetë më:
  • 20-8-1980
  • Vendlindja:
  • New York CityBiografia

BIOGRAFIA: Joe Dassin është një këngëtar i huaj i njohur dhe muzika ku identifikohet më shumë është ajo e lehtë. Dassin was born in New York City to American film director Jules Dassin (1911–2008) and Béatrice Launer (1913–1994), a New York-born violinist, who after graduating from a Hebrew High School in the Bronx studied with the British violinist Harold Berkely at the Juilliard School of Music.[2] His father was of Ukrainian and Polish-Jewish extraction, his maternal grandfather was an Austrian-Jewish immigrant, who arrived in New York with his family at...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje» Dërgo Një Këngë »


Komente 0