Goethe
Goethe

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

(1749-1832)

  • Ndërroi jetë më:
  • 22-3-1832
  • Emri i vërtetë:
  • Johann Wolfgang Von Goethe
  • Vendlindja:
  • Frankfurt



Biografia

BIOGRAFIA: Goethe është një poet dhe autor/publicist i huaj. Johann Wolfgang Goethe lindi në Frankfurt am Main dhe vdiq në Weimar të Gjermanisë. Në vitin 1782 atij ju dha titulli noblesk "Johann Wolfgang von Goethe". Gëte ishte jo vetëm një penë e zjarrtë e poezisë gjermane, por dhe një dramaturg e publicist i disa veprave letrare me tematikë shkencore. Pas vitit 1776 Gëte mori përsiper edhe detyra politike dhe organizative në oborrin e Weimarit. Krijimtaria letrare e Gëtes përmban një numër të konsider...

>> Lexo gjithë biografinë >>




Lidhje




Komente 0