Më mbaj mend (për 1 muaj)

Johann Wolfgang Von Goethe

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.3 / Votuan:  16
(1749-1832)  
  • Vendlindja:
  • Frankfurt 
BIOGRAFIA: Johann Wolfgang Von Goethe është një shkrimtar i huaj. Johann Wolfgang Goethe lindi në Frankfurt am Main dhe vdiq në Weimar të Gjermanisë. Në vitin 1782 atij ju dha titulli noblesk "Johann Wolfgang von Goethe". Gëte ishte jo vetëm një penë e zjarrtë e poezisë gjermane, por dhe një dramaturg e publicist i disa veprave letrare me tematikë shkencore. Pas vitit 1776 Gëte mori përsiper edhe detyra politike dhe organizative në oborrin e Weimarit. Krijimtaria letrare e Gëtes përmban një numër të konsider...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Poezi »

3

Krijo Një Kartolinë

Të Gjitha

STORY


Autorë Të Ngjashëm:

Hermann Hesse

Heinrich Heine

Bertolt Brecht

Sergej Esenin

Gérard de Nerval

Xhorxh Gordon Bajroni

Rudyard Kipling

Artur Rembo

Alain Borne

Sharl Bodeler

Tags: Johann Wolfgang Von Goethe, Johan Volfgang Gëte


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet