Jul Variboba
Jul Variboba

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

(1725-1788)

  • Vendlindja:
  • San Giorgio AlbaneseBiografia

BIOGRAFIA: Jul Variboba është një poet i njohur. Arbëresh nga Mbuzati (San Giorgio Albanese) i Kalabrisë. Ishte rektor i Seminarit arbëresh të Shën-Benedikt në Ullano dhe aty në vitin 1762 botoi veprën "Gjella e Shën-Mërisë Virgjër"- një vepër e hartuar me synim artistik që nga studiuesit llogaritet si kalimi nga poezia e llojeve të shkurta në poemën e gjatë, gjë që s'ishte parë deri në atë kohë ndër shkrimtarët shqiptarë. At Juli, prift uniat, mësimet i filloi e i mbaroi në kolegjin e përmend...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje» Dërgo një poezi »


Komente 0