Jusuf Gërvalla
Jusuf Gërvalla

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

(1945-1982)

  • Ndërroi jetë më:
  • 17-1-1982
  • Vendlindja:
  • DubovikBiografia

BIOGRAFIA: Jusuf Gërvalla është një këngëtar, autor këngësh dhe poet i njohur dhe muzika ku identifikohet më shumë është ajo e lehtë. Jusuf Gërvalla poet shqiptar dhe atëdhetar i shquar, lindi nga një familje bujare. Vritet mizorisht në Untergrupenbah (Gjermani). Shembulli i tij mbeti i gjallë nder intelektualë të kohës moderne, si shkrimtarë dhe atëdhetarë i shquar përe liri deri në vdekje. Jeta e Jusuf Gërvallës ka qenë e vështirë, vdekja e tij ka qenë tragjike. Për këtë është thënë e shkruar shumë dhe do të thuhet e do të shkruhet shumë. Por, edhe shkrimtari J. Gërvalla pëso...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje
Komente 1