Më mbaj mend (për 1 muaj)

Jusuf Gërvalla

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  65
(1945-1982)  
  • Vendlindja:
  • Dubovik (Deçan) 
BIOGRAFIA: Jusuf Gërvalla është një këngëtar, autor këngësh dhe shkrimtar i njohur dhe muzika ku identifikohet më shumë është ajo e lehtë. Jusuf Gërvalla poet shqiptar dhe atëdhetar i shquar, lindi nga një familje bujare. Vritet mizorisht në Untergrupenbah (Gjermani). Shembulli i tij mbeti i gjallë nder intelektualë të kohës moderne, si shkrimtarë dhe atëdhetarë i shquar përe liri deri në vdekje. Jeta e Jusuf Gërvallës ka qenë e vështirë, vdekja e tij ka qenë tragjike. Për këtë është thënë e shkruar shumë dhe do të thuhet e do të shkruhet shumë. Por, edhe shkrimtari J. Gërvalla pëso...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

1 🔥    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Një Këngë »

Artistë Të Ngjashëm:

Gazmend Pallaska

Shkumbin Kryeziu

Sherif Merdani

Dorian Nini

Leonard Bombaj

David Tukiçi

Gani Miftari

Klement Marku

Pellumb Elmazi

Urim Koshi

Tags: Jusuf Gervalla


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet
Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem
Shiko të gjitha komentet