Më mbaj mend (për 1 muaj)

Hyrja është kryer me sukses!

Kasem Trebeshina

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  2.5 / Votuan:  2
(1926-6)  
  • Vendlindja:
  • Berat 
BIOGRAFIA: Kasem Trebeshina është një shkrimtar i njohur. Trebeshina filloi studimet në Shkollën Normale të Elbasanit, por i ndërpreu më 1942, kur u aktivizua në Luftën Nacionalçlirimtare. Pas vendosjes së regjimit komunist në Shqipëri, ai shërbeu si oficer i Drejtorisë së Mbrojtjes Popullore, që ishte homologe e OZN-së jugosllave, dhe që drejtohej nga Koçi Xoxe. Botimi i tij i pare është në vitin 1953, kur botoi parë dramën historike “Kruja e çliruar”. Trebeshina studioi në Institutin e Teatrit "Ostrov...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtare



    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Poezi »

Artistë Të Ngjashëm:

Hiqmet Meçaj

Qerim Haxhiu

Vasil Tabaku

Ahmet Kolgjini

Tasim Gjokutaj

Jorgo Telo

Ndoc Papleka

Isuf Luzaj

Xhevahir Cirongu

Fatmir Terziu

Tags: Kasem Trebeshina


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet