Tema: Ese Për Vendlindjen


Vendlindja

Zgjohem nje dite te bukur dhe papritur pyes:Cfare eshte vendlindja? Cfare e ben ate kaq te vecante dhe te shtrenjte per cdokend?Por tani qe jam rritur dhe jam bere me e ndjeshme per sa i perket atdheut them me plot goje se cfare eshte per mua.Atdheu eshte vendi ku kam lindur dhe ku kam lene femijerine.ai nuk eshte thjesht nje cope territor.Vendlindja ime eshte vendi ku jam gatuar dhe bere ky qe jam.Ajo eshte drita e shpreses qe ndricon ne tunelin e erret te frikes,urrejtjeve,dhe ndasive.Atdheu eshte vendi ku jemi takuar me shoket tane ne jete. Na ka mesuar se cfare eshte natyra,jeta,famlja dhe edukata.Brumos karakterin tone.Ne vendlindje ndodhen rrenjet e te pareve tane.Keshtu qe nese dikush mundohet ta mohoje atdheun,e ka kot.Atdheu na ka bere keta qe jemi.Ndoshta per ne,brezin e ri atdheu dhe lidhja qe kemi ne me te mund te duket nje koncept i vjeteruar.Por ju nuk e kini idene se sa e forte eshte kjo lidhje me vendlindjen.Nuk e merrni me mend se sa shume do iu digjte malli per vendlindjen.Shpirtin dhe zemren e keni atje.Keshtu ka ndodhur me shume emigrante qe kane ardhur ne atdhe.Pra,kjo eshte ajo qe e ben atdheun kaq te vecante.

- Ese nga Kevin Çika


- U dërgua nga Kevincika -


{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0