Më mbaj mend (për 1 muaj)

Lana Del Rey

Lana Del Rey
 • Emri i Vërtetë:
 • Elizabeth Woolridge Grant
 • Vendlindja:
 • New York 
 • Jeton dhe vepron në :
 • U.S.A. 
 • Mosha:
 • 35 Vjeç
 • Ditëlindja:
 • 21 Qershor 1986
 • Shenja e Horoskopit:
 • ♊ Binjaket
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  40
Këndon kryesisht: pop

Lana Del Rey është këngëtare e huaj shumë e njohur. Elizabeth Woolridge Grant, e njohur më mirë me emrin e artit si Lana Del Rey, është një tekstshkruese amerikane. U rrit në pjesën veriore të Nju Jork, Del Rey u zhvendos në Nju Jork në moshën tetëmbëdhjetë vjeç, ku ajo ndoqi kolegj dhe filloi shkrimet në muzikë dhe paraqitjet në klube.

Në korrik 2011, ajo lëshoj këngën "Video Games" në internet, i shoqëruar me një video të bërë vetë. Kënga më vonë u lëshua si audio në tetor, duke udhëhequr albumin debutues të Del Rey, Born to Die, që u lëshua në 21 janar, 2012 nëpërmjet Interscope Records. Born to Die debuoj me vendin e parë në shtatë shtet, duke përfshirë Britaninë e Madhe dhe Australia. Dy këngë të tjera të albumit janë në hetet Top 10 në mbarëbotën: "Video Games" dhe "Born to Die".

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Komente

Asnjë Koment


Komente 0