Lasgush Poradeci
Lasgush Poradeci

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

(1899-1987)

  • Ndërroi jetë më:
  • 12-11-1987
  • Emri i vërtetë:
  • Llazar Sotir Gusho
  • Vendlindja:
  • PogradecBiografia

BIOGRAFIA: Lasgush Poradeci është një poet dhe autor këngësh shumë i njohur. Llazar Sotir Gusho i njohur nën pseudonimin Lasgush Poradeci ishte poet shqiptar. Mbas mbarimit të shkollës fillore në Pogradec, i ati i Lasgushit që ishte patriot dhe arsimdashës e dërgoi në moshën 9-vjeçare për të vazhduar studimet në Liceun Rumun të Manastirit (Bitola). Me filllimin e Luftës së Parë Botërore Liceu u mbyll dhe ai u kthye në 1915 në Pogradec duke e lënë Liceun pambaruar. I jati që nuk e shihte dot të birin pa shkollë e dërgoi...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje
Komente 30