Më mbaj mend (për 1 muaj)

Lasgush Poradeci

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.7 / Votuan:  587
(1899-1987)  
  • Emri i Vërtetë:
  • Llazar Sotir Gusho
  • Vendlindja:
  • Pogradec 
BIOGRAFIA: Lasgush Poradeci është një poet dhe autor këngësh shumë i njohur. Llazar Sotir Gusho i njohur nën pseudonimin Lasgush Poradeci ishte poet shqiptar. Mbas mbarimit të shkollës fillore në Pogradec, i ati i Lasgushit që ishte patriot dhe arsimdashës e dërgoi në moshën 9-vjeçare për të vazhduar studimet në Liceun Rumun të Manastirit (Bitola). Me filllimin e Luftës së Parë Botërore Liceu u mbyll dhe ai u kthye në 1915 në Pogradec duke e lënë Liceun pambaruar. I jati që nuk e shihte dot të birin pa shkollë e dërgoi...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

28 🔥    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo një thënie »

» Dërgo një poezi »

Kartolina (12)

0
0
0
5
7
10
5
12
4
4
20
6

Krijo Një Kartolinë

Të Gjitha

STORY

Autorë Të Ngjashëm:

Arben Duka

Sami Frashëri

Faik Konica

Fatos Arapi

Pashko Vasa

Bardhyl Londo

Odhise K. Grillo

Mitrush Kuteli

Pjetër Bogdani

Petro Marko

Tags: Lasgush Poradeci, Lazgush, Pogradeci


Komente mbi këtë artist


Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem
Shiko të gjitha komentet