Lejla Agolli
Lejla Agolli

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

  • Vendlindja:
  • Korçë
  • Mosha:
  • 73 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 4 Tetor 1950
  • Horoskopi:
  • ♎ PeshorjaBiografia

BIOGRAFIA: Lejla Agolli është një autore këngësh e njohur. Ajo ka studiuar kompozimin dhe orkestrimin në Tiranassa Tish Daijan. Ajo ishte fituesja e Festivalit të Këngës Qytetare Kombëtare për këngën "Ah ky mall" kënduar nga Frederik Ndoci. Agolli ka shërbyer për disa vite si drejtore artistike e Ansamblit Kombëtar të Këngëve dhe Valleve. Kompozimet e Agollinit përfshijnë muzikë kantata, simfonie, koncerte etj. Veprat e përzgjedhura përfshijnë: "Ah ky mall" dhe In Memoriam për klarinetë solo dhe orkestër...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje
Komente 0