Leta
Leta
Leta
  • Emri i vërtetë:
  • Filloreta Ismajli
  • Vendlindja:
  • Prishtinë
  • Jeton në
  • Kosovë
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Leta është këngëtare e njohur. Me një karrierë shumë të gjatë në skenën muzikore, duke filluar nga fëmijëria e saj e hershme, këngëtarja e popullarizuar Filloreta Ismajli-Leta vazhdimisht ka sjellë një freski me hitet dhe albumet e saj të shumta. Në repertorin e saj tashmë gjenden shume albume, ku për çdo vit ka sjellë nga një album për adhuruesit e saj. Është njëra nga këngëtaret e rralla që paguan rregullisht tatimin ndaj shtetit, por ndjehet e dëshpëruar me institucionet të cilat edhe përkundër kontributit të saj, nuk i përkrahin dhe as nuk i mbrojnë aspak. Që e vogël ka kënduar nëpër kore të shkollës fillore pastaj në shkollën e mesme ka qenë e angazhuar se bashku me profesorin e muzikës Zef Prenaj nëpër koncerte dhe se pari herë në jetën e saj kur isha vetëm 11-vjeçe, pra ishte viti 1993, ku me insistimin e profesorit dhe se bashku me të ishte paraqitja ime e saj në aheng familjar (dasmë). Pastaj ka vazhduar të jete anëtare e ansamblit “Jehona-Dukagjinit” nga Klina. Në vitin 1997 në festivalin “Kosovarja Këndon”, u shpërblye me vendin e parë në mesin e shumë ansambleve nga viset shqiptare. Anëtare e ansamblit ka qenë deri në vitin 2003, pastaj ka vazhduar e pavarur. Albumi i parë në treg ka qenë në vitin 2004. Nga viti 2004 deri më sot për çdo vit ka nxjerrë nga një album në shitje.

Në vitin 2010, Leta publikon albumin "Hallakam U Ba".

Në vitin 2011, Leta publikon albumin "Bajna Dasem".

Në vitin 2012, Leta publikon albumin "Kjo Zemer Nje Here Falet".

Më datë 4 Qershor 2013, Leta publikon videoklipin "Mbylli Syt".

Më datë 23 Qershor 2013, Leta publikon videoklipin "Hajde Te Dada".

Në vitin 2013, Leta publikon albumin "Hajde Te Dada".

Më datë 28 Maj 2014, Leta publikon videoklipin "Trokit".

Në vitin 2014, Leta publikon albumin "Krushqit Po Afrohen".

Më datë 15 Janar 2015, Leta publikon videoklipin "Explodes".

Në vitin 2015, Leta publikon albumin "O Lumet Na Per Kete Dite".

Më datë 24 Janar 2016, Leta publikon videoklipin "Vet Jam Deshmitar".

Më datë 15 Tetor 2016, Leta publikon videoklipin "Habibi".

Në vitin 2016, Leta publikon albumin "Tash E Kalli Dada".

Më datë 1 Qershor 2017, Leta publikon videoklipin "Vetes Ja Ke Ba".

Në vitin 2017, Leta publikon albumin "Ku Po Knojme".

Më datë 30 Mars 2018, Leta publikon videoklipin "Evladi Jem". Muzika e këngës u punua nga Arsim Bunjaku, teksti u shkrua nga Arsim Bunjaku, ndërsa për orkestrimin u kujdes Florent Boshnjaku. Videoklipi u prodhua nga MAX Production.

Në vitin 2018, Leta publikon albumin "Moj Dashnia Jem".

Më datë 15 Qershor 2019, Leta publikon videoklipin "Sa Kushton Dashnia Jote".

Më datë 3 Mars 2020, Leta publikon videoklipin "Nëna Ime". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Kreshnik Avdiu. Videoklipi u prodhua nga kompania MProduction.

Më datë 22 Qershor 2020, Leta publikon videoklipin "Tallava Për Gurbetqar". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Kreshnik Avdiu. Videoklipi u prodhua nga kompania MProduction.

Më datë 25 Shtator 2020, Leta publikon videoklipin "O Gurbet Lule Me Therre". Muzika e këngës u punua nga Emin Aliu, teksti u shkrua nga Sami Aliu, ndërsa për orkestrimin u kujdes Agon Neziri. Videoklipi u prodhua nga kompania BUG Production.

Më datë 16 Korrik 2021, Leta publikon videoklipin "Ndash Mu Bo Dasma E Mir". Muzika e këngës u punua nga Agon Neziri, teksti u shkrua nga Abaz Selmani, ndërsa për orkestrimin u kujdes Agon Neziri. Videoklipi u prodhua nga kompania RGB Entertainment.

Më datë 10 Qershor 2022, Leta publikon videoklipin "Dasma". Muzika e këngës u punua nga Zgjim Ymeri, ndërsa teksti u shkrua nga Gani Hajra. Videoklipi u prodhua nga kompania MProduction.

Më datë 29 Janar 2023, Shaliani publikon videoklipin "Mire Se Vjen Vlla", në bashkëpunim me Letën. Teksti i këngës u përgatit nga vetë Shaliani, teksa për arranzhimin u kujdes Vedat Lushtaku. Produksioni audio u realizua nga Floriant Salihu (Flow).

Më datë 22 Mars 2023, Leta publikon videoklipin "Çka M’ke Ba". Kënga vjen e realizuar në bashkëpunim, ku Granit Gashi & Dardd kanë realizuar bashkë muzikën dhe tekstin e kësaj kënge. Videoklipi u prodhua nga kompania BUG Production.

Më datë 28 Tetor 2023, Shaliani publikon videoklipin "Tezja Jem", në bashkëpunim me Letën. Teksti i këngës u përgatit nga vetë Shaliani, teksa për arranzhimin u kujdes Vedat Lushtaku. Produksioni audio u realizua nga Floriant Salihu (Flow).

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »
Lajme Showbiz:

Më shumë artikuj nga Leta »

Komente 4