Më mbaj mend (për 1 muaj)

Lil' Liri
  • Emri i Vërtetë:
  • Liridon Gashi
  • Vendlindja:
  • Ferizaj 
  • Jeton dhe vepron në :
  • Kosovë 
  • Mosha:
  • 34 Vjeç
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  1 / Votuan:  1
Këndon kryesisht: hip-hop

Lil' Liri është këngëtar i njohur. Liridon Gashi a.k.a Lil' Liri jetoi ne Ferizaj deri ne moshën 11 vjeqare.
Në vitin 1999 kur vendlindja tij ishte në një gjendje lufte, atij iu impunua çë me familjen e tij të emigron në Zvicërr.
Si fëmi i përlqente Muzika dhe Shkrimi, kishte dëshirë çë të e mësoj Pianon si Instrument, mundësia nuk iu dha dhe mbet ajo deshir të realizohet më von kurse me shkrime te ndryshme u angazhua duke marr pjes ne revista te ndryshme ne shkollen e tij fillore, „Tefik Qanga“ ne Ferizaj.
Lil' Liri filloi jetën ne mergim, pas periudhave te veshtira çë i kishte duke e mësu gjuhën dhe duke u adaptu vendbanimit te ri, ai filloi ne moshën 14 vjeqare aftsit e tij të poezive t'i shendrroj në tekste këngësh, dhe filloj realizimin e deshirës fëminore. Filloj të mirret me instrumente, dhe filloi të i komponoj pjest muzikore të tij. Fillimi i dashuries me muziken filloi me shkrimin e teksteve ku ai gjithnje u shprehte: ia nisa me i kombinu fjalt me ren kur isha tu pastru, kur rasha me fjet e ato ja nisen mem pelqy mirpo i harrojsha, e ja nisa mi qit nleter kshtu ish kan edhe fillimi, pa e dit.
Rruga e tij drejt karrieres ndodhi pak më von kur ai si 16vjeqar i bëri hapat e parë duke i realizu shum kang solo dhe në bashkpunim me dy shokët e tij te vjeter Behar Gurgurovci a.k.a Shadow dhe Bajram Beqiraj, me dy shokët ne fjal u paraqiten disa here ne skena te ndryshme ne rrethinen ku jetonin dhe realizuan dy kang në videoklipe, nata e jonë ne vitin 2004 dhe tradhetia ne vitin 2005, natyrisht kto kang ishin jo profesionale por ishte nje provoj per me von.
Interesante ishte, ai në hapa të vogël e të sigurt e në një kohë të shkurt arriti të e plotësoj edhe ëndrrën e tij të e ket studion e vete personale, ishte vetëm 17 vjeq kur me veshtersi financiare e veshtersi te moshës të pa provoj çë gjindej, arriti të formoj studion XXL RecordS. Për një Studio personale ëndrroi Lil' Liri me qëllim çë të e ket mikrofonin e vet dhe të i krijoj veprat e tij në atë kohë kur ai vet deshironte, pasi çë ai ishte i pa pun dhe nuk kishte burime financiare përveq këngëve të tij ai punoi edhe me artist të tjerë drejt realizimit disa këngëve.

Nga viti 2005 deri në vitin 2007 ai ia kushtoi e tër kohën Studios XXL RecordS si producent kurse në vitin 2007 si 19 vjeqar iu kthy karrieres tij si reper, kënga ''Na Po Vim'' bashkpunim me këngtarin Enis Potoku u realizua në videoklip me videoproduksionin WestVideo nën regjin e Fatmir Gashit,ketij videoprojekti të par profesional çë u prit mir iu bashkangjiten disa koncerte në Kosovë dhe Zvicërr.koncertet u realizuan bashk me dy reperet tjer DoraZezz a.k.a Scorpion dhe Shadow.
Pas ktyre veprave në qashtjen e karrieres si reper Lil' Liri përjetoi një periudh diku rreth më shum se një vjeqare mjaft të veshtir ku luftoi çë Studio XXL RecordS të ristartoj më e gjer dhe më profesionale në sherbime dhe në pregaditjen e tij të karrieres,kjo periudh u mbyll duke ristartu Studio XXL RecordS me një staff të ri dhe të mirfillt nga vet Lil' Liri, Arben Gurgurovci (DoraZezz a.k.a Scorpion) dhe Behar Gurgurovci (shadow), punimet e këngve në zhandre të ndryshme, punimet me dizajn,etj. Mbyllja e ksaj periudhe ishte njëkohsisht fillimi ivazhdimit të karrires të Lil' Lirit videoprojekti i dytë kënga Prekëm.

Më datë 23 Tetor 2008, Lil' Liri publikon videoklipin "Na Po Vim", në bashkëpunim me Enis Potoku.

Më datë 13 Dhjetor 2008, Lil' Liri publikon videoklipin "Prekem".

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Komente

Asnjë KomentKomente mbi këtë artist