Dërgo Një Tekst
  Dërgo Një Poezi
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Liliana Kondakçi
Mosha: 65 Vjeç

Këndon kryesisht: E Lehtë

Liliana Kondakçi është një këngëtare shumë e njohur. Paraqitet per here te pare ne festivalin e 6 te kenges ne tvshm me nje kenge te F. Dedes,dhe prej asaj here Liljana pa nderprer paraqitet ne te gjitha festivalet e kenges deri ne festivali e 28 , ku shenohet edhe pjesmarrja e fundit si konkurente per te vazhduar pastaj vazhdimisht si mysafire ne skenat tona.
Sukseset e Liljanes jane te pa numerta ,por do veqojm vetem disa prej tyr.
Ne fest e 7 me kengen Partizani i vogel Liljana merre qimimin e 2
Ne fest e 9 te kenges me kengen Mesnata te Sh Kushtes bashke me V Zelen merre qimimin e pare dhe me deshiren e Vaqes se madhe kengen fituese ne fund te nates se tret e kendon Liljana
Ne fest e 10 me kengen e krajkes Se kam te lehte fiton qimimin e 2.Ne te 11 paraqitet me kengen e Peqit Mozaik tingujsh,mozaik ngjyrash.
Ne fest e 14 prap me Krajken merre qimimin e 2 me kengen Shoqja ime.
Ne fest e 15 me kengen Fshati i ri merre qimimin e 3.
Ne fest e 17 me E Qazimin dhe G Qakon me kengen e Dizdarit Keputa nje gjethe dafine Liljana merre qimimin e pare .
Po ashtu ne festivalin e 18 perseri Liljana ne trio me A Zonjen dhe ZSinen me kengen e Prodanit Feste ka sot Shqiperia merre qimimin e pare.
Ne fest e !9 Liljan kendon 3 kenge ku edhe nga ky festival dalin dy hitet e njohura te Liljanes si Kur jemi bashk te dy e Lalos dhe kenga Hidhe hapin vogelush e Gjonit.
Ne fets e 20 Liljan paraqitet me tri kenge dhe te tria kenget vlersohen me qimime :qimimi i pare me kengen Krenari brezash te F Ibrahimit dhe kenget e qimimeve te treta Gazin njerzve u a shtoj te Lalos dhe Agimet tona te F Shehut.
Ne fest e 21 Liljan kendon dy kenget e qimimneve te dyta si Gjuha jone e bukur e Prodanit dhe Ne lindem ne pranver e Krajkes.
Ne festivalin e 22 Liljana kendon kengete qimimit te pare Vajze moj lule moj te L zhegut dhe kengen e qimimit te dyte Bashk me ty gjithmon te rinje te A Simonit.
Perpos festivaleve te dhjetorit Liljana me shume sukses paraqitet ne te gjitha aktivitet tjera te organizuara ne shqiperi per afro 30 vite ku mund te permendim disa hite si Xhaketa e kuqe fituse e qimimit te pare ne fest e pare te ushtarit ,pastaj ne anketat muzikore kenget shume te sukseshme si Shtegtimi,Zogu i vogel,Ndre bese dhe trimeri ,pastaj ne festivalet e interpretuesve Liljan qdo vit eshte shperblyer me qimime ku mund te permendim kenget si E bukur vjen pranvera,Bie bore,vashes sime,Rrugeve te jetes, apo kenge tjera si Te dua ne duet me Gj Leken apo kenga Ne gjunjet e tu me A Gjebren ,pastaj ne Festivalet e pranveres me kenget Erdhen dallandyshet,Pranvera e jetes sone,Malle,Eshtrejta toka ime.
Nje nga sukseset e Liljanes eshte edhe dueti qe kengetarja me Luan Zhegun krijuan duetin me te njohur ne Shqiperi ku nga ky duet mund te permendim kenget si Kur po gjirohej nje film,As ma jep minush gjerdanin,Pranvera e dashurise,Te dua ty,Rrugeve te jeste e tj dhe dueti me kengetaren tjeter te te njejtit kaliber siq eshte E Qazimi ku mund te permendim kenget keputa nje gjethe dafine,mbetesh kenge e brezave,Himni i jetes,kenge per Emin Durakun etj.
Liljan po ashtu eshte paraqitur edhe ne dy filma shqiptare si udhetim ne pranvere ku interpreton rolon kryesor te nje kengetareje te quajtur Valbona ku edhe nga ky film kan dalur edhe dy hite tjera te Liljanes si Udhetim ne pranver ne duet me A Mulen dhe kenga tjeter Jam nga e gjith Shqiperia.
Eshte e njehur edhe per interpretimin e shume kolonave zanore te filmae shqiptare si:Udhetim ne pranvere,Kur po gjirohej nje film,Nje vones e vogel,Fejesa e Blertes,Kur bien maskat,Enderr pe nje karrige etj.
per disa vite ne rinin e saje Liljana ka punuar edhe ne RTSH si redaktore muzikore ,kurse pastaj per afro 20 Liljana ka qene pjese e estrades se Tiranes.
Duke jetuar tash ne mes te Shqiperis dhe Greqis Liljana eshte e ftuar nderi ne shume aktivitete te ndryshme te kenges kohe pas kohe.
Pas V. Zeles dhe T. Tershanes ,Liljana bashke me E. Qazimin dhe L. Zhegun mbeten ikonat e gjalla te kenges se lehte shqiptare .

» Dërgo Korrigjime »


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  26

  • Liliana Kondakçi ka këto rrjete sociale:


Më shumë artikuj nga Liliana Kondakçi »
teksteshqip.com © 2007 - 2017