Më mbaj mend (për 1 muaj)

Limoz Dizdari

Limoz Dizdari
  • Vendlindja:
  • Rusan Delvinë 
  • Jeton dhe vepron në :
  • Shqipëri 
  • Mosha:
  • 79 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 7 Shkurt 1942
  • Shenja e Horoskopit:
  • ♒ Ujori
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  3.7 / Votuan:  27

Limoz Dizdari është autor këngësh shumë i njohur. Limoz Dizdari kompozitor shqiptar, i mirënjohur si për vepra simfonike ashtu edhe për përpunimin dhe kompozimin e këngëve të muzikës së lehtë mbështetur në traditën popullore shqiptare. Kompozitor i muzikës së shumë filmave. Ka qenë Kryetar i Lidhjes së Shkrimtarëve dhe Artistëve të Shqipërisë për dy mandate gjithashtu ka qenë edhe Deputet në Kuvendin Shqiptar (2001-2005). Aktualisht jeton në Ksamil (rrethi i Sarandës) ku ka themeluar Qendrën e Artit “Dea” në të cilën në vitin 2007 organizoi Festivalin Ndërkombëtar “Këngët e Tokës”. Për meritat e tij artistike Limoz Dizdari është vlerësuar me titullin "Artist i Merituar".

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Komente

1


Komente 1