Dërgo Një Tekst
  Dërgo Një Poezi
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Lori

Vendlindja: Korçë  
Jeton dhe vepron në  
Mosha: 43 Vjeç
Ditëlindja: 11 Qershor 1974
Shenja e Horoskopit: Binjaket

Këndon kryesisht: Pop Popullore Moderne

Rryma të tjera: Popullore Dasmash

Lori është një këngëtare e njohur. Loreta Kacka lindi ne nje qyteti i cili ka kenduar me se shumti dashurise, qyteti i serenatave, siç e quajne te gjithe. Fillimet e saja si kengetare i pati ne moshe shume te re.Qe ne moshen 5 vjeçare merr pjese ne Fest Femijesh, ne qytetin e Korçes, ku nderohet me çmimin e pare me kengen "Tring Zilja".

Aktivizohet ne shume spektakle te tjera si show, Fest te tjera e per me teper edhe si interpretuese ne konkurse poezish."Vajza topolake", e quanin te gjithe miqte e saj dhe me syte e ndritshem, merret edhe me sportin e gjimnastikes dhe volejbollit, te cilat vazhdojne te mbeten nje hobi per Lorin.

Vazhdoi shkollen e mesme artistike "Jon Kukuzeli" ne degen e Flautit, ne qytetin bregdetar te Durresit.Pas kesaj Lori ndjek nje universitet 2 vjeçar per mjekesi, por gjithmone deshira per te qene me afer njerzeve me zerin e saj, nuk rreshti kurre tek ajo dhe per kete Lori vendosi te vazhdoj rrugen e veshtire dhe te bukur te artit.Lori thote:"te jesh artiste, duhet te lindesh e tille, por te behesh nje artiste e mire, duhet nje pune shume e madhe".

Veprimtaria e saj nisi me 4 albume live, e mepas me 3 albume te tjera me kenge te kompozuara posaçerisht per te.Per kete arsye e shohim shpesh ne kolazhe me zerat me te dashur per publikun si Naim Krasniqi, Ramadan Krasniqi, Afrim Muçiqi, Shqiprim Kelmendin, Labinot Tahiri etj.

Pjesemarrese ne 2 maratonat e kengeve te transmetuara ne TV KLAN.
Ne spektaklin "Disku i Arte", Fest i kenges popullore, nderohet me vendin e 3.
"Fest i Stines", nderohet me çmimin e publikut
Ne "Polifest" nderohet me çmimin e pare.

Ka krijuar në Kosovë dhe jeton qe sa vite. Ja, si e shpjegon ajo si dhe pse mbeti në Kosovë:
"Fillimisht erdha në Kosovë për të lançuar një nga albumet e mia. Por, menjëherë pas lançimit, filluan kërkesat për koncerte dhe mbrëmje të ndryshme muzikore live, në të gjithë Kosovën. Gjithashtu kontraktova dhe një turne me shume koncerte në diasporë. Pra, fillova të lidhem ngushtë me Kosovën dhe diasporën dhe me pëlqeu jeta këtu, sepse fillova të krijoj shoqërinë time dhe miq të shumtë , të cilët më konsiderojnë si pjesë të familjes së tyre".

» Dërgo Korrigjime »

Punuan Biografinë:  arsimdiber  

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.9 / Votuan:  221

  • Lori ka këto rrjete sociale:


Më shumë artikuj nga Lori »
teksteshqip.com © 2007 - 2017