Luçie Miloti
Luçie Miloti

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

(1930-2006)

  • Ndërroi jetë më:
  • 15-5-2006
  • Vendlindja:
  • ShkodërBiografia

BIOGRAFIA: Luçie Miloti është një këngëtare e njohur dhe muzika ku identifikohet më shumë është ajo popullore shkodrane. Luçie Miloti lindi më 11 maj 1930 në Shkodër, Shqipëri; vdiq më 15 maj 2006 në Tiranë, Shqipëri - këngëtare shqiptare. Luçie Miloti lindi në një familje me tradita muzikore. Rruga e saj artistike do të niste në Radion e Shkodrës dhe më pas do të angazhohej në shtëpinë e Kulturës të qytetit të Shkodrës, nën dirigjimin e Prenk Jakovës. Transferimi i familjes në vitin 1946 do ta afronte në jetën artistike kryeqytetase. Fillimisht emërohet si soli...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje💿 Albume
Komente 2