Lulzim Cuka Poezi
Lulzim Cuka

Tema: Poezi Dashurie


Deti I Dehur

Ndjenjat mu kthyen në akullnaja ajsbergësh
A mundet? Dielli yt, këto akullnaja me i tret
Sytë mu mbytën në dallgë dhimbjesh
Mos jam dehur unë! A dehur ky det!

Në pentagramin e qiellit, notat i gdhenda
E lumenjtë vrapuan të vallzojnë në det
Pas natës, yjet, hëna dhe unë renda
Mos jam dehur unë! A dehur ky det!

Fustanellën e bardhë mbi supe kish hedhur
Kostumin e zi mbante mbi kraharor, e pret
Kollarja në qafë i ish përdredhur
Mos jam dehur unë! A dehur ky det!

Dallgët rrëmbyeshëm erdhën mbi mua
Agimi i mëngjesit, më trumboj në vesh
Ik vrapo, ndiq ndjenjat e tua,
E paska seriozisht, qenka dehur ky det!

- Poezi nga Lulzim Cuka{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0