Maliq Lila
Maliq Lila

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


    (1937-2004)
  • Vendlindja:
  • Dukaj Shqipëri

Biografia

BIOGRAFIA: Maliq Lila është një autor këngësh i njohur. Maliq Lila lindi në Dukaj të Tepelenës më 17 shtator 1937. Laureant i të gjitha Festivaleve Folklorike Kombëtare të Gjirokastrës, si dhe autor i teksteve të këngëve të grupeve më të spikatura të Shqipërisë. Ka botuar përmbledhjen poetike “Zilja e erës” dhe “Jashtë hënë e pjekur” (pas vdekjes). Ka kontribuar në fushën e studimeve historike dhe folklorike. është autor dhe realizues i qindra montazheve letrare e libreteve artistike. është dekoruar n...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje
Komente 0