Marie Kraja

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.7 / Votuan:  47
(1911-1999)  
  • Vendlindja:
  • Shkodër 
BIOGRAFIA: Marie Kraja është një këngëtare shumë e njohur. Marie Kraja lindi më 24 shtator 1911 dhe vdiq në Tiranë më 21 nëntor 1999. Studimet e larta për kanto i kreu në Konservatorin e Graz-it në Austri, në vitet 1930-1934. Mbas përfundimit të studimeve kthehet në Shqipëri. Punon si mësuese muzike në Institutin Nëna Mbretëreshë. Edhe pse me një jetë artistike të pasur në skenat e Italisë, Austrisë, Gjermanisë, etj, karriera e saj lidhet ngushtë me gjithcka që ndodhi në muzikën shqiptare. Me themelim...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente nga Fansat

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtare    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Një Këngë »Artistë Të Ngjashëm:

Vaçe Zela

Liliana Kondakçi

Fitnete Rexha

Anita Bitri

Irini Qirjako

Maya Alickaj

Klea Huta

Irma Libohova

Alberie Hadergjonaj

Big Mama


Tags: Marie Kraja, Maria Kraja

Krijo Një Kartolinë