A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Marin Sorescu

Not Yet Rated

(1936-1996)  
  • Origin:
  • Bukuresht 
BIOGRAFIA: Marin Sorescu is a famous writer. Marin Sorescu ishte poet rumun, dramaturg dhe romancier. Veprat e tij u përkthyen në më shumë se 20 vende dhe numri i përgjithshëm i librave të tij të botuara jashtë vendit rritet deri në 60 libra. Ai gjithashtu ka qenë i njohur për pikturën e tij dhe ai hapi shumë ekspozita arti në Rumani dhe jashtë saj. Ai mori postin e Ministrit të Kulturës në kabinetin Nicolae Văcăroiu, pa qenë anëtar i ndonjë partie politike, pas revolucionit rumun të vitit ...

>> Full biography >>


Fans' Comments

No Comments 🔥🔥

Add Official

Social AccountsRelated Artists:

Paul Celan

Luke Morgan

Alessandro Manzoni

Mark Strand

Sergej Esenin

Gérard de Nerval

Xhorxh Gordon Bajroni

Rudyard Kipling

Artur Rembo

Alain Borne


Tags: Marin Sorescu, Marin Soresku

Add an e-Card
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019