TEKSTESHQIP

Mehdi Berisha
Ismail Haradinaj
Lyrics

N’kulla te gllogjanit
Kan lind vetem trima
Mir u punon penda
Bashk me te martina

Ou paska lind ni djal
Me zemer Luani
Emrin trashegim
te Ismail Qemailit
Qe ta vazhdon rrugen
E plakut mjekerr bardhit

2.
Kjo Familje hal nsy t’shkaut
Ishin me shum halle
Vujtje dhe turtura
Kurr per pa ja ndale

Neper burgje t‘sllavit
Me turtura trana
Me dy djem dhe vajzen
Sdorzohen as npranga
kurr su nenshtru trimi
Ismail Haradini

3.
Burr i fjales e i beses
Qe i dridhte kto male
Gjith n’sherbim t’atdheut
Dhe t’qeshtjen kombetare

Me shoke te pa ndare
Se kursyt as jeten
me Jusuf Gervallen
Bardhin e Kadri Zeken
Kurr per pa u nale
Per Bashkim kombetar

4.
Djem dhe nipa t’baces
Qlirimtar t’vatanit
Pushk per pushk me shkie
Kur e msyn gllogjanin

Nuk kan menu shkiet
Se ku ja kan msy
Vin me tansa e topa
E jan kthy pa kry
Mbeten tui kukate
Shkinat ne serbi

5
Kadal shka i shkines
Heu jau bafsha gjamen
kurr ma ntroje tmija
Nuk ki me qit kamen

Do t’mbrojm na toke tone
Sikur te paret moti
Ky asht vend i shqipes
Shqipni e ka fal zoti
Gjith n’trojet tona
Ka me u’prit baroti

6 Fundi

Sot me zemer po te kendoj
O hero i shqipnis
T’gjith me ty jemi krenar
O nderi i shqiptarisë

Pusho i qetë Smail haradini
N’gllogjan te trimnis.
Bashk me nxanca miq e nipa
Tash deshmor tliris.
O emri i jyt sot asht skalite
Ntemel tpavarsis