Më mbaj mend (për 1 muaj)


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.7 / Votuan:  820
(1911-1938)  
  • Emri i Vërtetë:
  • Millosh Gjergj Nikolla
  • Vendlindja:
  • Shkodër 
BIOGRAFIA: Migjeni është një poet dhe shkrimtar shumë i njohur. Millosh Gjergj Nikolla ─ ky është emri i tij i vërtetë, se Migjeni, është pseudonimi ose emri i tij i pendës. Ishte poet dhe prozator shqiptar i shquar i viteve 1930. Migjeni konsiderohet si një ndër shkrimtarët më të lexuar e më të rëndësishëm të letërsisë shqipe të shekullit të 20-të. Për epokën ishte një zë krejtësisht novator nga brendia dhe forma dhe ndikimi mbi letërsinë shqipe të kohës ishte i madh. Konsiderohet që Migjeni kaloi nga një...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

28 🔥    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo një thënie »

» Dërgo një poezi »

Kartolina (13)

2
2
4
6
9
6
15
15
11
7

Krijo Një Kartolinë

Të Gjitha

STORY


Autorë Të Ngjashëm:

Gjergj Fishta

Asdreni

Sami Frashëri

Fatos Arapi

Lasgush Poradeci

Bardhyl Londo

Odhise K. Grillo

Ndre Mjeda

Pjetër Bogdani

Petro Marko

Tags: Migjeni, Milosh Gjergj Nikolla


Komente mbi këtë artist


Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem
Shiko të gjitha komentet