Migjeni
Migjeni

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

(1911-1938)

  • Ndërroi jetë më:
  • 26-08-1938
  • Emri i vërtetë:
  • Millosh Gjergj Nikolla
  • Vendlindja:
  • ShkodërBiografia

BIOGRAFIA: Migjeni është një poet dhe autor/publicist shumë i njohur. Millosh Gjergj Nikolla ─ ky është emri i tij i vërtetë, se Migjeni, është pseudonimi ose emri i tij i pendës. Ishte poet dhe prozator shqiptar i shquar i viteve 1930. Migjeni konsiderohet si një ndër shkrimtarët më të lexuar e më të rëndësishëm të letërsisë shqipe të shekullit të 20-të. Për epokën ishte një zë krejtësisht novator nga brendia dhe forma dhe ndikimi mbi letërsinë shqipe të kohës ishte i madh. Konsiderohet që Migjeni kaloi nga një...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje
Komente 34