Më mbaj mend (për 1 muaj)

Tema: Poezi Dashurie


Une Jame Ne Krahet E Tua

e heshtje e cuditshme sot mbreteron
Mendimet si gjerper trurin kane mbeshtjell
Mekankolia e pashpirte perseri m"gllaberoj
Heshtjes degjoj nje ze i embel me therret.

Eja sot ne shtratin tim t"kam nevoj t"dua
Mbeshtete doren tende ketu mbi gjoksin tim
Ndje pulsin e zemres per ty rreh pa pushuar
Dehu lumturise une jame ne krahet e tua.

Nje dhimbje e thelle zemren ma shtrengon
E ndjej dhe fryme lirisht s"mund te marre
Mendimi qe neser larg ishujve t"Afrikes do t"shkosh
Pa gjume me le e heshtjes nates per ty ze e qaje.

Kur ti largohesh mendimet e tua me bejne shoqeri
Zemra ime shtepi jote eshte me vete t"mban
S"kam frike nga vetmia qe largimi yte do me
fale
Ti je me mua ne venat e mia je shperndare.

E di atje ku to t"shkosh eshte parajs e vertet
Por ti qiellin veshtron kerkon nje pik referimi
mua
Buzeqesh e lumtur dhe me kenaqesi me veshtron
Dehur nga ngjyrat e shpirtit tim qe t"kane mbuluar.

Banjo tek ben uji me zerin tim t"qete t"belbe
zon
Pasqyres tek krihesh fytyren time sheh te buzeqesh
Jastekut si ne gjoksin tim te bute koken ke mbeshtetur
Fli shpirti im une jame ne krahet e tua......
M.P

- poezi nga Mimoza Paskali

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  4

Komente mbi këtë krijim