Më mbaj mend (për 1 muaj)

Mitrush Kuteli

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  3.6 / Votuan:  377
(1907-1967)  
  • Vendlindja:
  • Pogradec 
BIOGRAFIA: Mitrush Kuteli është një poet dhe shkrimtar shumë i njohur. Dhimitër Pasko i njohur me pseudonimin Mitrush Kuteli vdiq më 4 maj 1967 në Tiranë. Ka qenë shkrimtar, përkthyes dhe ekonomist shqiptar nga Shqipëria. Familja e Mitrush Kutelit, rrjedh nga fisi shqiptar Kuteli, i shpërngulur në Mokër e pastaj në Pogradec nga qyteti i Artës, në fillim të shek. 19-të, për shkak të mizorive të Ali pashë Tepelenës. I ati, Pandi, i biri i Pasko Kutelit, ishte rrobaqepës që kish jetuar 24 vjet në mërgim, në Rumani, ...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

13 🔥    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo një thënie »

» Dërgo një poezi »

Kartolina (5)

0
0
0
0
0

Krijo Një Kartolinë

Të Gjitha

STORY


Autorë Të Ngjashëm:

Petro Nini Luarasi

Pashko Vasa

Sami Frashëri

Arben Duka

Bardhyl Londo

Odhise K. Grillo

Pjetër Bogdani

Petro Marko

Xhevahir Spahiu

Asdreni

Tags: Mitrush Kuteli, Dhimitër Pasko


Komente mbi këtë artist


Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem
Shiko të gjitha komentet