A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

O I Madhi Dritero

C`është,ky varg,që më rrëmben,
Sa të pash,o "Pelegrin",
Po,kjo,rima në katrena,
Tetërrokshin,pse përpin?!...

Cili,më qartë i këndoi,
Jetës,mundit të Shqiptarit?!...
Më natyrshëm,kush e solli,
Gojëzimin e ugarit?!...

O,poeti,Devollit...
Ti,që shpirti,të gufon,
O,më shumë,më shumë se ti,
Tokë e njeri, kush i çmon?!...

Përzier, në vargun tënd,
Dalloj ballin e djersitur,
Të fshatarit,të punëtorit,
Der në kockë,rraskapitur.

Eh,sa shumë,më drithëron,
Embël,butë e lehtë,kur flet,
Për natyrën,nuk dallohet,
Endërr është,a e vërtetë?!...

Limfë e jetës,ngërthyer,
Në të gjitha dimensionet,
Eh,o artisti,Menkulas,
C`m`i lëngëzon, emocionet!...

Poezinë e shugurove,
Me kurorë mbretërore,
Ishe ti,që e radhite,
Denjësisht,në bashkëkohore.

E ngrite në pjedestal,
Sa e ndjeu, dhe Europa,
Herë,herë lëshon,pasthirmën,
Bravo!...Shqipja me dy koka.

A, s`të dukem foshnjarake?...
Të vlerësoj, ç`merr poezia,
Nga gurra jote, thesar,
Ku gjallon krijimtaria...

O,i madhi,Dritëro!...
Falma,ti përçartjen time,
S`kam ç`i bëj,jo... vargut tënd,
Që trëndalis,muzën time!...

- poezi nga Natasha Limaj


Nuk ka akoma asnjë votë


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019