Naxhije Muhadri Poezi
Naxhije Muhadri

Amaneti

Kur te vdes mos me qani
zi per mua mos te mbani,
nga kujtesa mos me fshini
ne zemren tuaj nje vende ma lini.

Zoti me dha jete te gjate
tetdhjet vjet nuk jan pake,
une ju linda dhe ju rrita
dhe perkdhela mbesa nipa.

Per nje nene kjo eshte fitore
te jete ne listen e kesaj dore,
Pikesynimi ky ka qen
te behem gjyshe te mbetem nene.

Shpejt u rritet se kuptova
me shume duhej te imponhesha,
per kete falje ju kerkoj
vehten time e mallkoj.

Ju nuk patet as nje faje
jeta ime pse s'shkoi van,
kam pas trurin te renduar
ne jete shume gjera me kam munguar.

Ju mungoj buzeqeshja ime
s'ju dhashe buke por therime,
afer shume s'qendrova
dhe pa taket ju qortova.

Ndoshta re se kemi vene
po jau theme se jam bene,
nate e dite per femijet mendoni
qe me vone mos te pendoheni.

- Poezi nga Naxhije Muhadri{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0