Naxhije Muhadri Poezi
Naxhije Muhadri

Tema: Poezi Për 17 Shkurtin


Pervjetor Feston Kosova

Qindra vite kemi pritë,
per qdo vitë të festojm këtë dite.
17 Shkurt 2008 për ne është
festë e vertët.
Në histori brezat do te mësojn,
17 shkurtin ne pse festojm.
Kemi jetuar të robëruar,
nga Serbia të tmerrur.
Tokat tona kemi punuar,
kemi derdhë djersë për jetuar,
pa masë taksa kemi paguar.
Në shekuj brezat kan menduar,
nga ky hall për të shpetuar.
Herë mbas herë kralijt jan ndrruar,
me ta kurr s'jemi pajtuar.
Këtë kuptoj Sllobodani,
hapi luftën namin brani.
Forcat orgonizoj dhe Kosovën
e sulmoj. PA mëshirë hyri
shtepijë me shtepijë dogji,vrau
gra pleq dhe fëmijë.
Masakërs për ti shpetuar moren
rrugën në Shqipërië u sterhuam.
Ushtri s' kishim te orgonizuar,
për kokë kishim veq dy duarë.
Perendia na ndihmoj,
bota mirë e kuptoj.
Natoa në krahë ne na doli,
Amerika dhe Klintoni.
Me një herë Serbija u dorzua.
Sllobodani në arrestë shkoj,
deri sa vdiqë nuk kuptoj.
Le te kuptojn këta që jan gjallë,
para botës mos të bëhen prallë.
Pse s' na njefë ne Serbija,
nuk na prishet terzia.
Në zyrë e në qdo shtepijë,
dy Flamuj rrinë karshi.
Kush dha jetën për liri jan
të gjallë në histori.
Bashkë me ne ata festojn
me shqipëonjën fluturojm.

Me 17 shkurt 2022 Kosova fston
14 vjetorin e pavarsis.

- Poezi nga Naxhije Muhadri{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0