Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.3 / Votuan:  221
(1866-1937)  
  • Vendlindja:
  • Shkodër 
BIOGRAFIA: Ndre Mjeda është një shkrimtar shumë i njohur. Ndre Mjeda, teolog, shkrimtar, gjuhëtar, deputet shqiptar nga Shqipëria. Ndre Mjeda që vetë nënshkruante 'Mjedja', poet i shquar dhe veprimtar patriot. Lindi në Shkodër nga Jakë Zefi (Kryeziu) e Luçije (Dominika) Thaçi, me origjinë nga Mirdita nga i ati, e nga Malcit e Pukës nga e ëma. Si i ri me intelekt të zhvilluar, i talentuar dhe studioz, tërhoqi vëmendjen e jezuitëve, të cilët menduan ta bënin prift. N'edukimin e tij patën ndikim shkrimt...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente nga Fansat

1 🔥🔥

Shto profile

zyrtare

Artistë Të Ngjashëm:

Arben Duka

Faik Konica

Fatos Arapi

Pashko Vasa

Bardhyl Londo

Odhise K. Grillo

Mitrush Kuteli

Pjetër Bogdani

Petro Marko

Xhevahir Spahiu


Tags: Ndre Mjeda

Ndre Mjeda në Kartolina:

Krijo Një Kartolinë