Nikolla Zoraqi
Nikolla Zoraqi

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

(1929-1991)

  • Vendlindja:
  • TiranëBiografia

BIOGRAFIA: Nikolla Zoraqi është një autor këngësh shumë i njohur. Kompozitori gjatë karrierës së tij dha një kontribut të veçantë në zhvillimin e muzikës së re shqiptare. Kompozitor i njohur, autor i mjaft pjesëve dramatike për solist, kor e orkestër, shumë baladave, operetave për fëmijë, bashkë me 6 uvertura, 6 koncerte për violinë dhe orkestër, 4 balete, 30 opera etj. Provoi thuajse në të gjitha gjinitë muzikore, që nga kënga tek opera, nga miniatura instrumentale tek koncerti, baleti e simfonia. Në të gjitha...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje
Komente 0