Më mbaj mend (për 1 muaj)

Nikolla Zoraqi

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  30
(1929-1991)  
  • Vendlindja:
  • Tiranë 
BIOGRAFIA: Nikolla Zoraqi është një autor këngësh shumë i njohur. Kompozitori gjatë karrierës së tij dha një kontribut të veçantë në zhvillimin e muzikës së re shqiptare. Kompozitor i njohur, autor i mjaft pjesëve dramatike për solist, kor e orkestër, shumë baladave, operetave për fëmijë, bashkë me 6 uvertura, 6 koncerte për violinë dhe orkestër, 4 balete, 30 opera etj. Provoi thuajse në të gjitha gjinitë muzikore, që nga kënga tek opera, nga miniatura instrumentale tek koncerti, baleti e simfonia. Në të gjitha...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

Autorë Të Ngjashëm:

Pjetër Gaci

Gent Myftaraj

Prenk Jakova

Enis Mullaj

Aleksandër Lalo

Hajg Zaharjan

Jorgo Papingji

Palokë Kurti

Aldo Shllaku

Kujtim Laro

Tags: Nikolla Zoraqi, Nikolla Zorraqi


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet