Odise Plaku
Odise Plaku
Odise Plaku
  • Vendlindja:
  • Fier
  • Jeton në
  • Shqipëri
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Odise Plaku është poet i njohur. Emri: Odise
Mbiemri: Plaku
Vendlindja: Fier
Vendbanimi: Tiranë

Arsimi:

-2012-Master në Shkencat Politike, International University of Struga
Me temë “Marrëdhëniet Shqipëri-Kinë, ulje-ngritjet e tyre”.

-2013-Universiteti Bujqësor i Kamzës, Fakulteti “Financë-Kontabilitet”
Me temë “Banka e Shqipërise, realiteti dhe problemet rreth saj”.

-1990-Universiteti “ Luigj Gurakuqi”, Fakulteti i Mësuesisë, Shkodër

-1983-1987 Shkolla e Mesme Pedagogjike “Pandeli Sotiri”, Gjirokastër

-2009-Kursi Pasuniversitar për “Marrëdhënie Ndërkombëtare dhe Diplomaci”, Tiranë në Akademinë e Diplomacisë Shqiptare

Vepra skenike: (Të vëna në skenë )

“Klithma e një nëne të marrë”- monodramë, vënë në skenë në teatrin “Bylis”, Fier, me aktoren Hajrie Rondo. 2006
“Ylli i mëngjesit”- dramë vënë në skenën e teatrit Migjeni, Shkodër, 2009
“Velloja e bardhë” monodramë, teatri “Andon Zako Çajupi”, Korçë, me aktoren Zamira Kita, 2008
“Flakët e shpirtit”, dramë në teatrin “Aleksandër Moisiu”, Durrës, qershor 2010
“Të rendësh i lirë”, dramë për fëmijë, 2009
“Moonlight”-film me metrazh të shkurtër, skenarist, 2007
“Fëmijët e ndrojtur”- komedi, teatri “Metropol”, Tiranë 2014
“Amaneti”- monodramë teatri “Petro Marko”, Vlorë 2015
“Fëmijët e ndrojtur”- komedi, Teatri i të Rinjve të Prishtinës, 2016
“Klithja”- monodramë, Instituti Ndërkombëtar i Teatrit Kosovë gusht 2016
“Amaneti”- dramë teatri “Migjeni”, Shkodër 2017
“Pak gjumë o njerëz” monodramë Kosovë prill 2018

Aktualisht kam botuar këto vëllime:
“Qullaci” novelë-përrallë për fëmijë, 1999
“Lotin nuk e fal”- vëllim me tregime për të rritur, 1995
“...dhe gjethet bien…”- vëllim me poezi për të rritur, 2005
“Kthimi i Samantës”- vëllim me tregime e novela 2005
“Kur qeshen ëndërrbukurat”- novelë për fëmijë, 2009
“Zhguni i Gjinkallëdredhakut”- novelë për fëmijë 2011
“Udhëkryq” novela 2015
“Breshka e Krislit” novelë për fëmijë,2015
“Tri ndodhitë e Orikut” novelë për fëmijë, 2017
“Puthje të mbetura në ajër”, poezi, 2017
“Të rendësh i lirë”, novelë për fëmijë, 2019

Çmime letrare:

“Dyluftim nën hënën mashtruese”, Çmimi i parë në konkursin e tregimit organizuar nga Revista “Obelisk”, Tiranë 23 janar 2010
Çmimi i parë “Xhemal Doda” në poezi në Prizren 2015, Kosovë
Çmimi i parë në tregim “Pena e flakës” 2016 Gjilan, Kosovë
Çmimi “Ali Podrimja” 2016 Gjakovë, Kosovë
Çmimi i dytë në “ Takimet poetike në Sharr” Tetovë 2018
Çmimi i tretë në “Takimet e diasporës” në Podujevë 2018
Çmimi i parë në “Pena e flakës” në tregimin me shifër, Gjilan 2019
Çmimi i dytë “Flakadani i Karadakut”, Viti, 2019
Çmimi i parë “Kultura na bashkon” Preshevë 2019

» Dërgo Korrigjime »

» Poezitë »Komente 0