Më mbaj mend (për 1 muaj)

Hyrja është kryer me sukses!


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  3 / Votuan:  5
(1914-1998)  
  • Emri i Vërtetë:
  • Octavio Paz Lozano
  • Vendlindja:
  • Mexico City 
BIOGRAFIA: Oktavio Paz është një shkrimtar i huaj. Octavio Paz ose Octavio Paz Lozano (31 mars 1914 - 19 prill 1998) ishte shkrimtar dhe diplomat meksikan. Octavio Paz lindi më 1914 në Qyteti Meksiko, Meksikë. Duke i falenderuarit gjyshit dhe bibliotekës së tij të mahnitshme, ai hyni shum herët në kontakt me letërsinë. Edhe babën e kishte intelektual, gazetar politik tejet aktiv i cili ju bashkangjit me shum intelektual të tjerë përparimtarë, lëvizjes së udhëhequr nga Emiliano Zapata, si dhe u ta...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtare    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Poezi »Artistë Të Ngjashëm:

Mark Strand

Erich Fried

Gérard de Nerval

Rainer Maria Rilke

Luke Morgan

Charles Baudelaire

Marin Sorescu

T. S. Eliot

Erik Stinus

Pablo Neruda


Tags: Oktavio Paz, Paz Lozano, Octavio Paz

Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet