Pano Taçi
Pano Taçi

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


    (1929-2012)
  • Vendlindja:
  • Gjirokastër Shqipëri

Biografia

BIOGRAFIA: Pano Taçi është një poet i njohur. Pano Taçi kaloi mbi dy dekada të jetës së tij në burgjet e regjimit komunist të Enver Hoxhës dhe pas viteve ’90-të u bë i famshëm për librat e tij me poezi erotike, që më së shumti i këndonin dhimbjes së një jete plot peripeci dhe privacione. Disa nga të pathënat të jetës së tij që nga fëmijria kur ishte Debatikas, mosha 12-vjeçare kur ai u njoh me Lasgush Poradecin që i botoi dhe poezinë e pare, tre arrestimet dhe dënimet, shokët dhe bashkëvuajt...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje» Dërgo një poezi »


Komente 1