Më mbaj mend (për 1 muaj)

Paul Celan

Nuk ka akoma asnjë votë

(1920-1970)  
  • Vendlindja:
  • Czernovitz 
BIOGRAFIA: Paul Celan është një poet dhe shkrimtar i huaj. Paul Celan, i njohur dhe si Paul Antschel, lindi në Czernovitz të Rumanisë (sot i perket Ukrainës) dhe vdiq në Paris ne vitin 1970. Ai ishte një prej penave më të rëndësishme të poezisë së shkruajtur në gjermanisht, në periudhën e pas Luftës së Dytë Botërore. Paul Celan lindi në një familje hebreje gjermanishtfolëse në Czernovitz, një qytet i vogël në Rumani, sot pjesë e Ukrainës. I ati, Leo Antschel, ishte një zionist, mbështetës i kulturës dhe ...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo një thënie »

» Dërgo një poezi »

Kartolina (5)

0
0
0
0
0

Krijo Një Kartolinë

Të Gjitha

STORY

Autorë Të Ngjashëm:

Marin Sorescu

Mark Strand

Bulent Ecevit

Tomas Tranströmer

Luke Morgan

José Emilio Pacheco

Georges Brassens

Saint-John Perse

Roger Casanatan

Stephen Crane

Tags: Paul Celan, Paul Antschel


Komente mbi këtë artist