Paul Celan
Paul Celan

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


    (1920-1970)
  • Vendlindja:
  • Czernovitz Rumani

Biografia

BIOGRAFIA: Paul Celan është një poet dhe autor/publicist i huaj. Paul Celan, i njohur dhe si Paul Antschel, lindi në Czernovitz të Rumanisë (sot i perket Ukrainës) dhe vdiq në Paris ne vitin 1970. Ai ishte një prej penave më të rëndësishme të poezisë së shkruajtur në gjermanisht, në periudhën e pas Luftës së Dytë Botërore. Paul Celan lindi në një familje hebreje gjermanishtfolëse në Czernovitz, një qytet i vogël në Rumani, sot pjesë e Ukrainës. I ati, Leo Antschel, ishte një zionist, mbështetës i kulturës dhe ...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje» Dërgo një poezi »


Komente 0