Paulo Coelho
Paulo Coelho

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


 • Vendlindja:
 • Rio De Janeiro Brazil
 • Mosha:
 • 75 Vjeç
 • Ditëlindja:
 • 24 Gusht 1947
 • Shenja e Horoskopit:
 • ♍ Virgjeresha

Biografia

BIOGRAFIA: Paulo Coelho është një autor/publicist i huaj. Lindur në Rio de Janeiro në 24 Gusht 1947 në një familje borgjeze me origjinë Portugeze, me banim në zonën e banimit të Botafogo. Coelho që në moshë shumë të re tregoi një thirrje artistike dhe një ndjeshmëri të jashtëzakonshme. I regjistruar në Shkollën Jezuit të San Ferdinando, ai nuk i duron rregullat e saj, veçanërisht imponimin e lutjes, edhe pse këtu e zbuloi thirrjen e tij letrare: çmimi i tij i parë letrar u fitua në fakt me një konkurs p...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje» Dërgo një thënie »

Thënie nga Paulo Coelho

Thënie

Shtyp foton për ta zmadhuar dhe rishtype për ta mbyllur.
 • 2021-02-08 14:34:41
  Ai që nuk është kurrë vetëm, nuk mund ta njohë vërtet veten e vet.
   aforizma
  0
  341
 • 2021-02-08 14:34:41
  Njeriu nuk mund të reshtë së ëndërruari, sepse ëndrra është ushqimi i shpirtit.
   aforizma
  0
  340
 • 2021-02-08 14:34:41
  Zgjedhi aleatët e tu dhe mëso të luftosh në shoqëri, pasi askush nuk e fiton luftën i vetëm.
   aforizma
  0
  340
 • 2021-02-08 14:34:41
  Bota ka një shpirt, dhe kush arrin ta kuptojë këtë shpirt, do të arrijë të kuptojë gjuhën e gjërave.
   aforizma
  0
  339
 • 2021-02-08 14:34:41
  Lumturia është diçka që shumëfishohet kur ndahet.
   aforizma
  0
  339
 • 2021-02-08 14:34:41
  Më mirë të humbasim ndonjë betejë duke mbrojtur ëndrrat tona, sesa të mposhtemi pa e ditur se për çfarë po luftojmë.
   aforizma
  0
  339
 • 2021-02-08 14:34:41
  Nëse nuk ndërmerr rreziqe, nuk do të dish kurrë se cilat ndryshime ishin të nevojshme.
   aforizma
  0
  339
 • 2021-02-08 14:34:41
  Nata është vetëm pjesa e një dite.
   aforizma
  0
  339
 • 2021-02-08 14:34:41
  Një gjë është të besosh se je në rrugën e duhur, e krejt tjetër është të besosh se rruga jote është e vetmja.
   aforizma
  0
  339
 • 2021-02-08 14:34:41
  Një kërkim nis gjithëherë me fatin e fillestarit dhe përfundon me provën e fitimtarit.
   aforizma
  0
  339
 • 2021-02-08 14:34:41
  Nuk ka natë aq të gjatë sa për të ndaluar lindjen e diellit.
   aforizma
  0
  339
 • 2021-02-08 14:34:41
  Ora më e errët e natës është ajo që i paraprin lindjes së diellit.
   aforizma
  0
  339
 • 2021-02-08 14:34:41
  Sa herë përpiqemi të jemi më të mirë, edhe gjërat rreth nesh përmirësohen.
   aforizma
  0
  339
 • 2021-02-08 14:34:41
  Shumë gjëra i humbasim nga frika se mos i humbasim.
   aforizma
  0
  339
 • 2021-02-08 14:34:41
  Shumë nga sëmundjet që na prekin, zhvillohen nga emocionet e ndrydhura.
   aforizma
  0
  339
 • 2021-02-08 14:34:41
  Shumica e njerëzve kërkojnë vuajtjen në vendet më të gëzueshme, ngaqë mendojnë se nuk e meritojnë lumturinë.
   aforizma
  0
  339
 • 2021-02-08 14:34:41
  Të biesh nga kati i katërt është njësoj si të biesh nga kati i njëqindtë. Nëse rënia nuk shmanget, le të jetë nga një pikë e lartë.
   aforizma
  0
  339
 • 2021-02-08 14:34:41
  Universi ka kuptim vetëm kur kemi dikë me të cilin të ndajmë emocionet.
   aforizma
  0
  339
 • 2021-02-08 14:34:41
  Vetëm ai që ka provuar verën e keqe di të dallojë verën e mirë.
   aforizma
  0
  339
 • 2021-02-08 14:34:41
  Zoti e gjykon pemën nga frutat, jo nga rrënjët.
   aforizma
  0
  339

Komente 0