Më mbaj mend (për 1 muaj)

Percy Bysshe Shelley

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  1
(1792-1822)  
  • Vendlindja:
  • Horsham, Sussex 
BIOGRAFIA: Percy Bysshe Shelley është një shkrimtar i huaj. Percy Bysshe Shelley ishte një nga poetët kryesorë Romantikë në Angli, i konsideruar gjerësisht si një nga poetët më të mirë lirikë dhe filozofikë [citimi i nevojshëm] në gjuhën angleze. Një radikal në poezinë e tij si dhe në pikëpamjet e tij politike dhe shoqërore, Shelley nuk e pa famë gjatë jetës së tij, por njohja e arritjeve të tij në poezi u rrit në mënyrë të qëndrueshme pas vdekjes së tij. Shelley u bë një anëtar kryesor i një rrethi të ng...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Poezi »

Autorë Të Ngjashëm:

Edmund Spenser

Dylan Thomas

Xhorxh Gordon Bajroni

Mark Strand

Gérard de Nerval

Rudyard Kipling

Artur Rembo

Oktavio Paz

Jorge Luis Borges

T. S. Eliot

Tags: Percy Bysshe Shelley, Pirsi, Shelli


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet