Më mbaj mend (për 1 muaj)


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.7 / Votuan:  110
(1913-1991)  
  • Vendlindja:
  • Dhërmi 
BIOGRAFIA: Petro Marko është një shkrimtar shumë i njohur. Petro Marko lindi në fshatin Dhërmi të Himarës në vitin 1913 dhe vdiq në vitin 1991, ishte shkrimtar shqiptar. Lindi ne fshatin Dhërmi të Bregut nga Marko e e ëma Zoica, e u rrit nga gjyshja Mama Mille. I ati ishte pasuruar nepërmjet tregtisë së qitros. Por e la të vogël sepse u sëmur gjatë internimit në ishujt e Tirrenit nga italianët. Që kur ishte nxënës i shkollës tregtare në Vlorë, që e nisi më 1924 e e kreu në vitin 1932, filloi të shkru...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

3 🔥    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Poezi »

3

Krijo Një Kartolinë

Të Gjitha

STORY


Autorë Të Ngjashëm:

Fatos Arapi

Petro Nini Luarasi

Bardhyl Londo

Odhise K. Grillo

Pashko Vasa

Arben Duka

Xhevahir Spahiu

Gjergj Fishta

Asdreni

Lasgush Poradeci

Tags: Petro Marko


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet
Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem
Shiko të gjitha komentet