Më mbaj mend (për 1 muaj)

Pjetër Bogdani

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.1 / Votuan:  127
(1630-1689)  
  • Vendlindja:
  • Gur I Hasit 
BIOGRAFIA: Pjetër Bogdani është një poet dhe shkrimtar shumë i njohur. Pjetër Bogdani lindi në Gur i Hasit ne Prizren dhe vdiq 1689 në Prishtinë. Bogdani ishte - prift, ipeshkëv (i Shkodrës), kryeipeshkëv (i Shkupit), teolog dhe filozof shqiptar nga Hasi, që shtrihet në Shqipëri dhe Kosovë. Lindi në Gur i Hasit. Mësimet e para i bëri në Ciprovac, Bullgari. Në vitin 1674 ishte nxënës i kolegjit ilirik të Loretos, po këtë vit bën një kërkesë për studimin e medicinës dhe për lëshuarjen e Kolegjit. Më 1651 ushtron dety...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

6 🔥    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo një thënie »

» Dërgo një poezi »

Kartolina (6)

0
0
0
0
0
0

Krijo Një Kartolinë

Të Gjitha

STORY

Autorë Të Ngjashëm:

Sami Frashëri

Fatos Arapi

Petro Nini Luarasi

Arben Duka

Odhise K. Grillo

Pashko Vasa

Petro Marko

Bardhyl Londo

Xhevahir Spahiu

Asdreni

Tags: Pjetër Bogdani


Komente mbi këtë artist


Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem
Shiko të gjitha komentet