Pjetër Bogdani
Pjetër Bogdani

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


    (1630-1689)
  • Vendlindja:
  • Gur I Hasit Shqipëri

Biografia

BIOGRAFIA: Pjetër Bogdani është një poet dhe autor/publicist shumë i njohur. Pjetër Bogdani lindi në Gur i Hasit ne Prizren dhe vdiq 1689 në Prishtinë. Bogdani ishte - prift, ipeshkëv (i Shkodrës), kryeipeshkëv (i Shkupit), teolog dhe filozof shqiptar nga Hasi, që shtrihet në Shqipëri dhe Kosovë. Lindi në Gur i Hasit. Mësimet e para i bëri në Ciprovac, Bullgari. Në vitin 1674 ishte nxënës i kolegjit ilirik të Loretos, po këtë vit bën një kërkesë për studimin e medicinës dhe për lëshuarjen e Kolegjit. Më 1651 ushtron dety...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje» Dërgo një poezi »


Komente 6