Pjetër Budi
Pjetër Budi

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


    (1566-1622)
  • Vendlindja:
  • Guri I Bardhë Shqipëri

Biografia

BIOGRAFIA: Pjetër Budi është një poet i njohur. Pjetër Budi (1566-1622) - prift, shkrimtar shqiptar nga Gur i Bardhë, Shqipëri. Pjetër Budi është një nga figurat më të shquara të botës shqiptare për kohën kur jetoi. Ai u përket atyre klerikëve, që u dalluan për një veprimtari të dendur atdhetare. Ishte organizator dhe udhëheqës i masave popullore në luftën për çlirim nga zgjedha osmane, përkthyes dhe krijues origjinal në fushën e letrave shqiptare për të mbrojtur identitetin etnik e kulturo...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje» Dërgo një poezi »


Komente 1