Më mbaj mend (për 1 muaj)

Pjetër Budi
Krijime letrare (5)
Biografia
Foto (1)
Komente (1)

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.7 / Votuan:  53
(1566-1622)  
  • Vendlindja:
  • Guri I Bardhë 
BIOGRAFIA: Pjetër Budi është një poet i njohur. Pjetër Budi (1566-1622) - prift, shkrimtar shqiptar nga Gur i Bardhë, Shqipëri. Pjetër Budi është një nga figurat më të shquara të botës shqiptare për kohën kur jetoi. Ai u përket atyre klerikëve, që u dalluan për një veprimtari të dendur atdhetare. Ishte organizator dhe udhëheqës i masave popullore në luftën për çlirim nga zgjedha osmane, përkthyes dhe krijues origjinal në fushën e letrave shqiptare për të mbrojtur identitetin etnik e kulturo...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

1 🔥

    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo një poezi »

Tags: Pjetër Budi

Komente 1