Më mbaj mend (për 1 muaj)

Poni
  • Emri i Vërtetë:
  • Shqiponja Karafilaj
  • Vendlindja:
  •  
  • Mosha:
  • 40 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 8 Nentor 1981
  • Shenja e Horoskopit:
  • ♏ Akrepi
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.9 / Votuan:  914
Këndon kryesisht: pop popullore vlonjate

Poni është këngëtare dhe autore këngësh e njohur. Emri i plote eshte Shqiponja, ka lindur ne 8 NENTOR 1981, e martuar dhe me nje djale.
PONI eshte emri i saj i vegjelise, i cili u zgjodh te jete njekohesisht dhe emri Artistik!
E shtyre nga talenti dhe deshira per te kenduar, mbaroi shkollen e muzikes per kanto “Naim Frasheri”, Vlore dhe paralelisht eshte marre me aktivitete artistike ne Teatrin “Petro Marko”, Vlore.
Festivali i Kenges Vlonjate, ka qene veprimtaria e saj e pare kur ishte ende ne bankat e shkolles. Me pas, do te hapeshin dyert e botes se muzikes, ku me zerin e saj do te terhiqte vemendjen dhe dashurine e publikut.

Punoi per 2 vjet si mesuese muzike, ku femijeve nuk ju percolli thjesht mesime muzike, por ju kultivoi dashurine per muziken ne pergjithesi dhe sidomos kenget labe ne vecanti!

Paralelisht me rritjen e saj profesionale duke u renditur nder kengetaret me te mira te trevave shqipfolese, ndoqi studimet dhe u diplomua ne Universitetin “Marin Barleti”, per Shkenca Politike.

Ne karrieren e saj, numerohen shume albume dhe qindra koncerte, brenda dhe jashte vendit, si: Amerike, Australi, Itali, Greqi, Gjermani, France, Norvegji, etj.

Ponin e njohim te gjithe per hapin e saj te madh qe beri ne ndryshimin e muzikes popullore dhe per stilin e vecante qe ajo ka ndryshe nga te tjeret. Ajo tregon per dashurine Labe qe ndjen ne shpirt te cilen e shfaq dhe ne albumin e saj me te njejtin titull. Poni shprehet se karakteri I saj 24 karat Lab ka bere qe ajo te kendoje kenge labe dhe te zgjedhi kete gjini te muzikes. Me nje numer te madh adhuruesish nga e gjithe Shqiperia Poni vazhdon te vij ne skenat Shqipetare me kenge te reja nga te cilat nuk mund te bejme dot dallim midis tyre. Nga momenti i pare qe eshte prezantuar me publikun te gjithe e kane kuptuar se Poni do te kishte sukses te shpejte anembane Shqiperise. Poni gjate viteve ka marre pjese rregullisht neper Festivale te ndryshme si ne ato te muzikes popullore por edhe moderne dhe shprehet: "Eshte kenga shpirti im" dhe "'Dashuria Labe' eshte kenga ne te cilen kam kenduar me shpirt".

Në vitin 2005, Poni publikon albumin "As Po As Jo".

Në vitin 2006, Poni publikon albumin "Dashuria Labe".

Në vitin 2007, Poni publikon albumin "The Best".

Në Maj 2007, Poni merr pjesë në Top Fest 4 me këngën "Si Trendafil". Vleresohet me 2 cmime: Cmimi i “Internetit”, si kenga me e votuar ne internet dhe cmimi “Best Female” ku ze vendin e dyte, ndermjet mbi 100 kengeve konkurruese. Ky cmim, vulosi suksesin e saj ne kenge si profesioniste.

Në Dhjetor 2008, Poni merr pjesë në Zhurma Show 2008 me këngën "C'eshte Dashuria".

Në vitin 2008, Poni publikon albumin e 2-të "Shpirtin Kam Tek Ju", i cili perfshiu 8 këngë.

Më datë 18 Korrik 2009, Poni publikon videoklipin "Nene Pse Ke Dale Ne Shkalle".

Më datë 27 Korrik 2010, Poni publikon videoklipin "Vjosa (Lumi I Kenges)".

Në Dhjetor 2010, Poni merr pjesë në Zhurma Show 2010 me këngën "Fjala Ime Eshte Kenga".

Në vitin 2010, Poni publikon albumin "Fjala Ime Eshte Kenga".

Në vitin 2011, Poni merr cmimin “Mirenjohje per kultivimin e denje te kenges popullore Vlonjate”.

Në Nëntor 2011, Poni merr pjesë në Fest Nota e Artë 2011 me këngën "Nuk Kam Faj Qe Te Dua".

Në Qershor 2012, Poni merr pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 11 me këngën "Fjala Ime Eshte Kenga", ku shperblehet me çmimin "Klipi me i mire i muzikes popullore qytetare".

Më datë 26 Nëntor 2012, Shyhrete Behluli & Poni publikojnë videoklipin "Jemi Nje". Teksti u shkrua nga Ilir Berani.

Në Dhjetor 2012, Poni merr pjesë në Fest Nota e Artë 2012 me këngën "Te Na Roje Shqiperia", ku nderohet me Çmimin e Parë të Festivalit në Shkup.

Në vitin 2012, Poni nderohet nga Shoqata Laberia, si “Ushtruese e Vlerave Kulturore të Trevës së Labërisë, sidomos të këngës Vlonjate e Labe”.

Më datë 11 Shkurt 2013, Poni publikon videoklipin "Beja Fora". Videoklipi u prodhua nga Pro Video.

Më datë 11 Shkurt 2013, Poni publikon videoklipin "Te Ndare" te xhiruar nga EnterMedia, në bashkëpunim me Dr. Flori. Muzika e këngës u punua nga Dr. Flori, Edlir Begolli, teksti u shkrua nga Dr. Flori, Edlir Begolli. Me këtë këngë, Poni merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 12 në vitin 2013.

Më datë 20 Korrik 2013, Poni & 2step publikojnë videoklipin "Dale Dale". Muzika e këngës u punua nga Alfred Sula, teksti u shkrua nga 2 Step, ndërsa për orkestrimin u kujdes Alfred Sula. Videoklipi u prodhua nga Pro Video.

Më datë 29 Korrik 2013, Poni publikon videoklipin "Xhan Xhan". Videoklipi u prodhua nga Pro Video. Me këtë këngë, Poni merr pjesë në Zhurma Show 2013 në vitin 2013.

Më datë 26 Nëntor 2013, Artiola Toska & Poni publikojnë videoklipin "Fol Shqip". Muzika e këngës u punua nga Artiola Toska, teksti u shkrua nga Artiola Toska, ndërsa për orkestrimin u kujdes Alban Furtuna. Videoklipi u prodhua nga Supersonic.

Në vitin 2013, Poni publikon albumin "Xhan Xhan!".

Më datë 7 Gusht 2015, Poni publikon videoklipin "Amerikano", në bashkëpunim me 2 Step. Muzika e këngës u punua nga 2 Step, Valter Beqo, teksti u shkrua nga 2 Step, Poni, ndërsa për orkestrimin u kujdes Valter Beqo. Videoklipi u prodhua nga Max Production. Me këtë këngë, Poni merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 15 në vitin 2016.

Më datë 14 Gusht 2015, Poni publikon videoklipin "Bio".

Më datë 14 Gusht 2015, Poni & Vaske Curri publikojnë videoklipin "Kolazh Dasme 2015".

Më datë 29 Gusht 2015, Shkumbin Ismaili & Poni publikojnë videoklipin "Nuk Ta Fal". Muzika e këngës u punua nga Shkumbin Ismaili, teksti u shkrua nga Vigan Sulejmani, ndërsa për orkestrimin u kujdes Shkumbin Ismaili. Videoklipi u prodhua nga Max Production. Me këtë këngë, Shkumbin Ismaili & Poni marrin pjesë në Zhurma Show 2015 në vitin 2015.

Në vitin 2015, Poni publikon albumin "Bio".

Më datë 18 Korrik 2016, Poni publikon videoklipin "Polifonia". Muzika e këngës u punua nga Irkenc Hyka, Poni, teksti u shkrua nga vetë Poni, ndërsa për orkestrimin u kujdes Irkenc Hyka. Videoklipi u prodhua nga Pro Video. Me këtë këngë, Poni merr pjesë në Zhurma Show 2016 në vitin 2016.

Më datë 4 Shkurt 2017, Poni publikon videoklipin "Kacurrela", në bashkëpunim me Altin Sulku. Muzika e këngës u punua nga Irkenc Hyka, teksti u shkrua nga Petro Xhori. Videoklipi u prodhua nga Max Production.

Më datë 8 Korrik 2017, Poni publikon videoklipin "Mon Amour". Muzika e këngës u punua nga Valter Beqo, teksti u shkrua nga 2 Step. Videoklipi u prodhua nga Max Production.

Më datë 29 Korrik 2017, Poni publikon videoklipin "Vallja Labiko". Muzika e këngës u punua nga Edi Balili, Poni, teksti u shkrua nga vetë Poni, ndërsa për orkestrimin u kujdes Edi Balili. Videoklipi u prodhua nga Supersonic. Me këtë këngë, Poni merr pjesë në Zhurma Show 2017 në vitin 2017.

Më datë 18 Maj 2018, Irkenc Hyka publikon videoklipin "Dashni E Vjeter", në bashkëpunim me Poni. Muzika e këngës u punua nga vetë Irkenc Hyka, teksti u shkrua nga Irkenc Hyka, Endrit Mumajesi, ndërsa për orkestrimin u kujdes Dj Jojo. Videoklipi u prodhua nga Imagine Films.

Më datë 7 Qershor 2019, Poni publikon videoklipin "Zemra Bam", në bashkëpunim me Skivin. Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Edlir Begolli. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production. Klipi i këngës është gjithashtu mjaft i veçantë, dhe në të dyshja vijnë me një performancë mjaft interesante. Ndërkohë, për dukjen e dy protagonistëve në klip janë kujdesur Drenusha Xharra dhe Niko Komani.

Në vitin 2019, Poni publikon albumin "Indentitet".

Më datë 14 Qershor 2019, Poni publikon videoklipin "Nuse Miresevjen". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Edlir Begolli. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 21 Qershor 2019, Poni publikon videoklipin "Njesoj". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Flori Mumajesi. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 26 Qershor 2019, Poni publikon videoklipin "Kolazh 1 2019", në bashkëpunim me Vaske Currin. Orkestrimi i këngës u punua nga Klodian Qafoku. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 4 Korrik 2019, Poni publikon videoklipin "Ja E Marr Nga Vlora". Muzika e këngës u punua nga Edlir Begolli. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 26 Maj 2021, Poni publikon videoklipin "Kolazh 2021", në bashkëpunim me Ylli & Bajramin. Orkestrimi i këngës u punua nga Edi Balili. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 23 Tetor 2021, Poni & Altin Sulku publikojnë videoklipin "Fustani". Muzika e këngës u punua nga Irkenc Hyka, ndërsa teksti u shkrua nga Petro Xhori.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Punuan Biografinë:  Annonim    rejshajredini  

Komente

600

Instagrami

Zyrtar

Faqja

Zyrtare

Profili

Facebook

Kanali

Youtube

Shto profile

të tjera


Pjesëmarrja Në Festivale:Lajme Showbiz:

Më shumë artikuj nga Poni »

Komente 600