A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Remzie Osmani

Vendlindja: Mushtisht  
Jeton dhe vepron në  
Mosha: 46 Vjeç
Ditëlindja: 10 Shtator 1971
Shenja e Horoskopit: Virgjeresha

Këndon kryesisht: Popullore Moderne Popullore Dasmash Popullore Kosovare Popullore Vajtuese Popullore Folklorike

Remzie Osmani është një këngëtare shumë e njohur. Paraqitja e parë para publikut është në vitin 1977 me këngën "Lute lute nëna bijen". Talenti i këngëtares është zbuluar nga mësuesit e muzikës Ibrahim dhe Mustafë Hamiti nga Mushtishti dhe është mbështetur nga mësuesi i gjuhës shqipe Ali Selmanaj. Anëtare e shoqërisë kulturore artistike "Afërdita" nga Mushtishti dhe "Jehona" nga Theranda (Suha reka).Turneu i parë nëpër Kosovë dhe Maqedoni me shoqërinë kulturore artistike "Afërdita" në vitin 1978, ndërsa me shoqërinë kulturore artistike "Jehona" në vitin 1983.
Albumin e parë kollazhe bashkë me këngëtarin Qamili i vogel, me titullin "Lulekuqja e Kosovës" e realizoi në vitin 1984.
Albumin e veçantë me titull "Kur bie tupani i parë" e realizoi në vitin 1986 në RTP (radio televizioni i Prishtinës).
Suhareka këndon - Vendin e parë
Kosovarja këndon - Shpërblimin këngëtarja më e re e festivalit.
Remzija ka edituar 23 albume personale, dhe rreth 20 albume në bashkëpunim me këngëtarë të ndryshëm.

Më shumë se 500 paraqitje para publikut. Pjesëmarrëse në shumë manifestime dhe koncerte humanitare. Remzija është e martuar me Halil Hamzen dhe ka dy femijë,Hamzen dhe Erjolen. Punon për të realizuar projekte të reja.

» Dërgo Korrigjime »

Punuan Biografinë:  bingo    arsimdiber  

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.8 / Votuan:  474

  • Remzie Osmani ka këto rrjete sociale:


Më shumë artikuj nga Remzie Osmani »
teksteshqip.com © 2007 - 2017