A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Thoshin Zanat

Thanë për kohën
Në Trojë
Çdo gjë vdiq si mes zjarrit

Atë ditë
Vetëm dashuria mbijetoi
Te pragu i qëndresës besë

Thoshin buzët e sytë
Ishte dashuria mes tymit që puthte qiellin
U shndërrua në Afërditë
Tek kepi i lumturisë bashkë me diellin

U ringjallë edhe kulla e plisit
Tek kodra Abutit
Si zanat e luleve jetë të fisit

Nga gjumi i harresës
E zgjuan hirin e dashurisë
Me urtësi nuri shndriti kujtesa

Për krenari
Të lahutës që këndon plagë
Mbi tokën e tokës nëpër gjak
Si himn lavdie
Mes jetëve me boj dashurie

- poem written by Remzije Zekolli


Not Yet Rated


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019